fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin
Na czwartkowej sesji radni miejscy będą głosować zasady, na jakich przyznawane będą lokale na osiedlu wybudowanym w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Na osiedlu powstało 168 mieszkań o średniej powierzchni 50 m kw. Najwięcej, bo aż 90 procent, stanowią lokale dwu- i trzypokojowe. Dziewięć z nich jest przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Burmistrz Sianowa Maciej Berlicki przekazał, że o przydziale mieszkań decydować będzie system punktowy, a punkty, zgodnie z projektem uchwały, mają być przyznawane m.in. za bycie mieszkańcem gminy: - Tu nie chodzi o zameldowanie, a o realne zamieszkiwanie. Będziemy to weryfikować poprzez deklaracje śmieciowe. Będą też punkty za rezygnację z lokalu komunalnego, posiadanie dzieci, niepełnosprawność i wiele innych. Chcemy promować naszych mieszkańców, ale mamy pełną świadomość, że sprowadzi się do nas wielu mieszkańców ościennych gmin.

Jak zaznaczył Maciej Berlicki, podczas sesji głosowana będzie też uchwała przewidująca, że lokatorzy mieszkań po 30 latach staną się ich właścicielami: - Projekt uchwały zakłada, że osoba, która mieszkanie wynajmowała i płaciła czynsz lub jej następca prawny będą mogli wykupić mieszkanie z 99%-procentową bonifikatą.

Nabór wniosków w programie Mieszkanie Plus w Sianowie ruszy za 3-4 tygodnie. Wówczas znana będzie cena wynajmu metra kwadratowego lokalu. Nowi lokatorzy mają się wprowadzić już w te wakacje.

Wybudowanie 168 mieszkań kosztowało około 40 milionów złotych.

kch/ar

Posłuchaj

Marciej Berlicki o projekcie uchwały przewidującej, że lokatorzy mieszkań po 30 latach staną się ich właścicielami Marciej Berlicki o systemie przyznawania mieszkań