fot. Mariusz Wolański/prk24
Tegoroczne Zachodniopomorskie Dni Olimpijczyka odbędą się w Kołobrzegu. O tym, jak będzie wyglądało to dwudniowe święto sportu poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej.

Konferencja została zorganizowana na głównej arenie obchodów, czyli na kołobrzeskim stadionie lekkoatletycznym. Samo wydarzenie zostało zaplanowane na czwartek i piątek.

O idei Dni Olimpijczyka mówi prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć: - Głównym celem wojewódzkich uroczystości jest promocja wartości olimpijskich, ale przede wszystkim olimpijczyków zachodniopomorskich, o których ani samorządy, ani często władze poszczególnych związków sportowych nie pamiętają.

Jednym z gości honorowych imprezy będzie jedyna kołobrzeżanka, która zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich, Joanna Nowicka. - To jest wielkie święto dla sportowców, w szczególności byłych olimpijczyków. Warto brać udział w takich uroczystościach, by młodzież zobaczyła, że dobrze mieć marzenia, dążyć do celu, pokazać im, że na igrzyska można pojechać. Miałam tę przyjemność startowania cztery razy na igrzyskach olimpijskich, zdobyłam medal w drużynie w Atlancie w 1996 roku, więc moje marzenie się spełniło - mówiła.

Główne uroczystości, czyli spotkanie z olimpijczykami i paraolimpijczykami, na którym zgodnie z ceremoniałem, zapłonie znicz olimpijski rozpoczną się w piątek o 12.00 na stadionie lekkoatletycznym. Po wręczeniu odznaczeń i medali dla zasłużonych dla rozwoju sportu oraz wręczeniu kółek olimpijskim młodym sportowcom odbędzie się Miting Lekkoatletyczny im. Kołobrzeskich Olimpijczyków.

mw/zas

Posłuchaj

Joanna Nowicka, brązowa medalistka olimpijska z Atlanty w drużynie Stanisław Kopeć, prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej