fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT
O poparcie Indii dla ukraińskiej "formuły pokoju" apelował w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas rozmów z premierem Indii Narendrą Modim; spotkanie tych przywódców - pierwsze od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, odbyło się w kuluarach szczytu G7 w Hiroszimie.

- Szef państwa poinformował w szczegółach Narendrę Modiego o ukraińskiej formule pokoju i zaprosił Indie do przyłączenia się do realizacji tej inicjatywy - głosi komunikat ze spotkania opublikowany przez kancelarię prezydenta Ukrainy. Zełenski podziękował Indiom za okazaną Ukrainie pomoc humanitarną - podano w komunikacie.

- Wojna przyniosła liczne kryzysy i cierpienia. Deportowane dzieci, zaminowane terytoria, zniszczone miasta i złamane losy - relacjonował ukraiński przywódca.

Modi poinformował o spotkaniu z Zełenskim w komentarzu na Twitterze, zapowiadając wsparcie "na rzecz dialogu i dyplomacji" oraz dalszą pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Premier Indii, które utrzymują przyjazne relacje z Moskwą, spotkał się z Zełenskim po raz pierwszy od czasu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę w lutym 2022 roku. Rząd w Delhi zajmuje niejednoznaczną postawę wobec tej agresji. Powstrzymuje się od jej krytyki i nazywa Rosję "podstawowym filarem indyjskiej polityki zagranicznej ze względu na jej strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego". Zarazem, we wrześniu ubiegłego roku, podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie, premier Indii miał upomnieć Władimira Putina słowami "to nie czas na wojnę".

Dziesięciopunktowa "formuła pokoju" - propozycja zakończenia trwającej wciąż wojny - została przedstawiona przez Zełenskiego w listopadzie 2022 roku. Wśród postulatów Kijowa znalazły się wówczas: bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe i energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, zaprzestanie działań bojowych, wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy, przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenie do eskalacji konfliktu, a także podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny.

PAP/mt