Na miejscu był nasz dziennikarz Arkadiusz Wilman, który na radiowej antenie rozmawiał z uczestnikami konferencji.
Paweł Szefernaker - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości
Paweł Szefernaker był jednym z prelegentów podczas panelu poświęconego wpływowi inwestycji na rozwój regionu. Na naszej antenie podkreślił, że podstawą do takiego rozwoju na wszystkich płaszczyznach jest infrastruktura: - Przez lata brakowało jej u nas w regionie. Mieszkańcy mieli poczucie m.in. wykluczenia komunikacyjnego. Dziś region koszaliński jest jednym wielkim placem budowy. Jest droga ekspresowa S6, która w całości będzie przejezdna do końca 2025 r., a także S11, której pierwszy odcinek z Koszalina do Bobolic będzie oddany do użytku w tym roku. To jest otwarcie się na turystykę, a przede wszystkim na inwestorów, którzy będą korzystać z tego, że są tu drogi i miejsca pod inwestycje. Za kilka lat to zaprocentuje boomem inwestycyjnym w naszym regionie.
Polityk zaznaczył, że nasz region ma bardzo duży potencjał inwestycyjny, jeśli chodzi o zieloną energię: - Mamy dostęp do Bałtyku, gdzie w najbliższych latach powstaną farmy wiatrowe. Mamy porty na Pomorzu Środkowym, czy strefy przemysłowe, takie jak ta w Koszalinie, na której rozbudowę uzyskano 100 mln złotych. Strategią polskiego rządu i UE jest realizacja nowoczesnych miejsc, gdzie będzie pozyskiwana energia odnawialna. Nasz region musi z tego korzystać.
Dodał, że dzięki inwestycjom w infrastrukturę coraz więcej inwestorów, także zagranicznych, jest zainteresowanych działalnością na Pomorzu Zachodnim: - Dziś, całą trasę z Koszalina do Szczecina i dalej Berlina można przejechać drogą szybkiego ruchu. Za chwilę będzie można taką drogą z Lizbony dojechać bezpośrednio do Sianowa i później do kolejnych miejscowości naszego regionu. To powoduje, że każde kolejne tereny inwestycyjne będą coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych.
Robert Mania - prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie
Robert Mania, prezes koszalińskiego MEC-u, mówił co było przyczyną organizacji takiego spotkania w Koszalinie. - Od paru lat jestem zapraszany na różnego rodzaju konferencje w całej Polsce. Pomyślałem sobie, że dobrze, by podobna odbyła się w Koszalinie - by tu spotkali się lokalni politycy, samorządowcy, naukowcy czy przedsiębiorcy i opowiedzieli, jak widzą przyszłość ochrony klimatu i kierunki zmian. Dla lokalnej społeczności jest to ważne, bo można dowiedzieć się jak te sprawy są widziane z perspektywy władzy i przedsiębiorców - wyjaśnił.
Dodał, że wydarzenia z ostatnich dwóch lat znacząco wpłynęły na koszty związane z transformacją energetyczną: - To pokazało, że energetyka jest bardzo ważnym elementem gospodarki i jak bardzo jest podatna na to, co się dzieje na świecie. Bardzo mocno potrafi wpłynąć także na ceny i sposób funkcjonowania lokalnej społeczności.
Marek Subocz - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
Marek Subocz mówił o roli, jaką odgrywa Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w polskiej transformacji energetycznej. - Na terenie naszego województwa od 30 lat działamy na rzecz ochrony środowiska, ekologii i przyrody. Mamy bardzo wiele programów kierowanych do różnych grup: zaczynając od JST, poprzez osoby prywatne, dla których przygotowano m.in. „Czyste Powietrze” czy „Ciepłe Mieszkanie”, po przedsiębiorców mających możliwość pozyskania środków chociażby na fotowoltaikę - wyjaśnił.
- Działamy także na rzecz wsparcia elektromobilności. W woj. zachodniopomorskim samorządy zakupiły już 86 pojazdów ze stacjami ładowania. Poza tym wspieramy termomodernizację oraz uruchamiamy programy wspierające edukację, m.in. ekopracownie czy „Edukacja Ekologiczna”, z której mogą skorzystać m.in. NGO. Tworzymy takie programy, by ułatwić wejście w zmiany, które teraz następują - zaznaczył.
Prof. Danuta Zawadzka - rektor Politechniki Koszalińskiej
Rektor Politechniki Koszalińskiej opowiedziała, w jakich obszarach transformacji energetycznej uczelnia widzi dla siebie przestrzeń do działania: - Politechnika Koszalińska ma wiele możliwości. Naszą działalność skupiamy wokół trzech misji: kształcenia, badania i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W zakresie kształcenia oferujemy chociażby kierunki studiów: Energetyka czy Ochrona klimatu. Na każdym wydziale prowadzimy badania naukowe w zakresie m.in. transformacji i efektywności rozwiązań energetycznych. Współpracujemy też z partnerami z sektora energetycznego, czego dowodem jest dzisiejsza konferencja.
- Staramy się, również w obszarze energetyki i transformacji, dostosować wiedzę naszych absolwentów do potrzeb rynku pracy. Jesteśmy członkiem elitarnego konsorcjum ośmiu uczelni „Nauka dla morza”, gdzie zainicjowano program kształcenia zawodowego w zakresie gospodarki morskiej, w tym głównie morskiej energetyki wiatrowej. Staramy się także wdrażać różnego rodzaju praktyki ekologiczne - dodała.
Piotr Jedliński - prezydent Koszalina
Prezydent Koszalina Piotr Jedliński mówił m.in. o działaniach proekologicznych prowadzonych przez miasto.
- Przyjęliśmy program by do 2030 roku odejść w Koszalinie od węgla. Działamy w dwóch kierunkach. Pierwszym jest edukacja i zajęcia prowadzone przez Miejską Energetykę Cieplną w szkołach. Drugim są twarde inwestycje. Ewenementem na skalę krajową jest przeróbka kotła węglowego MEC-u na gazowy. Jest już kolejny wniosek MEC-u na przeróbkę następnego kotła węglowego wraz z kogeneracją. To nowość, bo to oznacza nie tylko wytwarzanie ciepła, ale też produkcję energii elektrycznej. Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i ministra Pawła Szefernakera podpisaliśmy również umowę na budowę zakładu termicznej obróbki tej frakcji odpadów, której nie można poddać recyklingowi. Ten projekt jest także połączony z kogeneracją - podkreślił Piotr Jedliński.
Samorządowiec mówił także o innych energetycznych inwestycjach miejskich spółek, które mają na celu uniezależnienie się od dostawców energii: - Na terenie oczyszczalni ścieków uruchomiliśmy farmę fotowoltaiczną o mocy megawata. To powoduje, że nasza oczyszczalnia jest energetycznie samowystarczalna. Kolejna taka instalacja ruszy wkrótce na terenie ujęcia wody w Mostowie, a już zaczynamy prace na terenie drugiego ujęcia wody, które jest w sercu naszego miasta.