fot. GDDKiA

To kolejny krok w kierunku budowy obwodnicy Złocieńca w ciągu DK20. Kilka dni temu wydano decyzję środowiskową dla wybranego wariantu drogi.

W preferowanym wariancie obwodnica ominie Złocieniec od południa. Jak mówił w środę w Polskim Radiu Koszalin burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski, trasa wyprowadzi ruch, który teraz przebiega przez samo centrum miasta, w wielu przypadkach tuż pod oknami mieszkańców. - Z jednej strony odciąży ona miasto, czyniąc je bardziej bezpiecznym, a z drugiej - dla kierowców droga będzie mniej uciążliwa - powiedział.

Wybór wariantu obwodnicy Złocieńca jednak nie wszystkim się podoba. Przeciwko planowanemu przebiegowi protestuje część mieszkańców, którzy mieszkają w okolicy przyszłej obwodnicy. Zdaniem burmistrza Krzysztofa Zacharzewskiego - wybrano wariant najbardziej optymalny pod wieloma względami. - Przy takich inwestycjach, obojętnie od wariantu, byłyby protesty i uwagi co do tego wyboru - stwierdził.

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach umożliwi rozpoczęcie kolejnego etapu prac przygotowawczych, czyli opracowanie elementów Koncepcji Programowej i wykonanie badań podłoża.

Obwodnica Złocieńca w ciągu drogi krajowej numer 20 powstanie w ramach rządowego programu „100 obwodnic”. Zgodnie z założeniami droga ma zostać oddana do użytku w 2028 roku.

pg/zn

Posłuchaj

Krzysztof Zacharzewski, burmistrz Złocieńca, cz.1 Krzysztof Zacharzewski, burmistrz Złocieńca, cz.2