fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin

„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki...” - pod takim hasłem odbywa się kolejna wspólna inicjatywa Stowarzyszenia „Kierunek Polanów” wraz z lokalną biblioteką. W ramach akcji każdy, kto przyjdzie do jednej z filii w gminie Polanów i wypożyczy książkę, otrzyma pakiet nasion, z których wyrośnie kwietna łąka.

- W ten sposób promujemy jednocześnie czytelnictwo oraz zachowania ekologiczne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych - informuje Agata Kuczyńska, prezes Stowarzyszenia „Kierunek Polanów”. - Poza nasionami zostaną rozdane też ekologiczne zakładki do książek - dodaje.

Nasiona otrzymane w bibliotece mogą być wysiane zarówno w ogrodzie, jak i na terenie gminy. - Można rozsypać je np. w parku lub nad jeziorem. Najlepiej wybrać miejsce, gdzie nie zostaną one zniszczone - zaznacza prezes stowarzyszenia.

W akcję włączyło się także Nadleśnictwo Polanów. Zaprasza ono m.in. na wspólne sadzenie lasu, czy spotkania edukacyjne. - Odbędzie się kilka spotkań, m.in. 21 kwietnia będziemy sadzić las wspólnie z młodzieżą z okolicznych szkół i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Do biblioteki zostanie też przekazana przez Nadleśnictwo Polanów półka z książkami o tematyce ekologicznej - wyjaśnia Agata Kuczyńska.

Oprócz nasion czytelnicy z poszczególnych filii biblioteki, którzy wypożyczą w trakcie akcji najwięcej książek, otrzymają domki dla owadów. Polanowski projekt trwa do 25 maja lub do wyczerpania nasion łąki kwietnej.

kch/zn

Posłuchaj

Agata Kuczyńska, prezes Stowarzyszenia „Kierunek Polanów”, cz.3 Agata Kuczyńska, prezes Stowarzyszenia „Kierunek Polanów”, cz.1 Agata Kuczyńska, prezes Stowarzyszenia „Kierunek Polanów”, cz.2