fot. Polska Organizacja Turystyczna
Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej była gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską mówiła m.in. o sukcesie Polskiego Bonu Turystycznego oraz aktualnych trendach w turystyce.

Tylko do 31 marca można jeszcze aktywować bon turystyczny. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego do wykorzystania pozostało nadal ok. 500 tys. bonów. - Warto się pośpieszyć. Mamy 28 tysięcy podmiotów, które przyjmują płatności tym świadczeniem - powiedziała Anna Salamończyk-Mochel.

Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej przypomniała, że o ile świadczenie musi zostać aktywowane do końca marca, to sam wyjazd może odbyć się w terminie późniejszym. - Pamiętajmy, że na przykład najbliższe weekendy majowe, czerwcowe czy obozy dziecięce mogą być zaliczkowane właśnie bonem turystyczny.

Podsumowując program wiceszefowa POT, przekazała, że ze świadczenia do polskich przedsiębiorców trafiły ponad 3 mld złotych, a najczęściej bonem zapłacono w województwach: małopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Zgodziła się ze słowami wiceministra sportu i turystyki, który stwierdził, że bez Polskiego Bonu Turystycznego wielu przedsiębiorcom nie udałoby się przetrwać ostatnich, trudnych lat. - To są fakty. Wskaźnik upadłości firm z obszaru turystyki jest niski. Możemy powiedzieć, że bon turystyczny na trwałe wpisał się w mechanizm wsparcia branży i zainteresowania Polaków krajową destynacją.

Mówiąc o trendach w polskiej turystyce, stwierdziła, że zniknęła obawa zagranicznych turystów o bezpieczeństwo w naszym kraju, w związku z wojną na Ukrainie. Podkreśliła też, że Polska, jako kierunek turystyczny, jest coraz częściej doceniania przez zagraniczne agencje.

Anna Salamończyk-Mochel przekazała też, że trzy polskie miasta - Kraków, Poznań i Warszawa zostały umieszczone w prestiżowym Przewodniku Michelin.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zn

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Anna Salamończyk-Mochel