Senator KO przebywa w Kazachstanie, gdzie w niedzielę odbyły się przyspieszone wybory parlamentarne. Polityk w ramach misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nadzorował ich przebieg. Na naszej antenie senator mówił o pozycji geopolitycznej państwa, ocenił także polsko-kazachstańskie relacje.

W niedzielę 19 marca w Kazachstanie odbyły się przedterminowe wybory do Mażylisu, izby niższej parlamentu - odpowiednika polskiego sejmu. W wyborach po raz pierwszy dopuszczono do startu niezależnych kandydatów. Mimo to wygrała je aktualnie rządząca partia Amanat.

Jak przyznał Kazimierz Kleina, który razem z europejskimi deputowanymi przyglądał się ich przebiegowi i oceniał je pod względem przejrzystości i demokratycznych procedur, charakter wyborów nadal jest daleki od tych, jakie obserwujemy w Europie. - Nadał sporo im brakuje do pełnej otwartości i konkurencyjności między partiami - powiedział.

Polityk opowiedział też, jak wygląda aktualna sytuacja geopolityczna Kazachstanu, m.in. w kontekście wojny na Ukrainie. - Kazachstan bardzo jednoznacznie poparł Ukrainę. Kazachowie czują zagrożenie ze strony Rosji, może nie w sensie militarnym, ale muszą liczyć się z tym, że to jest ich silny sąsiad. Kazachstan jest dzisiaj bardzo silnym państwem Azji Centralnej i w zasadzie głównym rozgrywającym politykę w tym regionie. Jest to kraj zamożny, który wyraźnie artykułuje swoją niezależność - stwierdził.

Parlamentarzysta podczas pobytu w Kazachstanie spotkał się także z przedstawicielami Polonii. - W Karagandzie bardzo prężnie działa Związek Polaków, który prowadzi m.in. lekcje języka polskiego dla mniejszości. Właśnie w tej szkole uczestniczyłem w otwarciu wystawy poświęconej m.in. Kaszubom.

Senator w rozmowie z Jarosławem Rochowiczem ocenił także relację Kazachstanu z Polską. Kazimierz Kleina jest członkiem polsko-kazachstańskiej grupy parlamentarnej oraz autorem publikacji dot. współpracy Polski z tym krajem. Jak przyznał, bardzo istotnym elementem tej relacji jest współpraca między uniwersytetami.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Posłuchaj

rozmowa Jarosława Rochowicza z Kazimierzem Kleiną