fot. arch. prk24
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego do „Studia Bałtyk Region” przyjęli: Stanisław Cybula - starosta drawski, Piotr Wojtiuk - burmistrz gminy i miasta Jastrowie oraz Bartosz Mirowski z Urzędu Miasta w Pile, miejski koordynator ogólnopolskiego projektu „Rowerowa Stolica Polski”.

Stanisław Cybula, starosta drawski

Rozmowę ze starostą drawskim zdominował temat publicznej komunikacji. Niedawno powiat otrzymał rządowe dofinansowanie na uruchomienie linii autobusowej Złocieniec - Kalisz Pomorski. Mieszkańcy powiatu mogą także korzystać z połączenia do Kołobrzegu. PKS Złocieniec przejął również część kursów do niedawna obsługiwanych przez PKS Wałcz i podpisuje nowe umowy, obecnie obsługuje 14 linii. Starosta nie ukrywał, że ten rozwój jest możliwy dzięki wsparciu z rządowego Funduszu Autobusowego i współpracy z okolicznymi samorządami. - To olbrzymie wyzwanie, ale mieszkańcy naszego powiatu nie czują się wykluczeni komunikacyjnie - podkreślał starosta.

Stanisław Cybula, starosta drawski

Piotr Wojtiuk, burmistrz gminy i miasta Jastrowie

O działaniach, które samorząd Jastrowia musiał podjąć, by zapewnić mieszkańcom gminy transport publiczny, w momencie, gdy zlikwidowany został PKS Wałcz mówił także Piotr Wojtiuk. - Szczególnie zależało nam na uczniach, którzy muszą dojeżdżać do szkoły. Znaleźliśmy przewoźnika prywatnego, który uruchomił dwa kursy i młodzież ma możliwość dostania się do Wałcza. Oprócz tego, po raz pierwszy w historii gminy uruchomiliśmy gminny transport publiczny dla młodzieży, która chce dostać się do Jastrowia i stąd dalej w kierunku Piły i Złotowa. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego funduszu dopłat autobusowych. Mamy dwa bezpłatne kursy, z których korzystać mogą wszyscy mieszkańcy, nie tylko uczniowie - mówił burmistrz, dodając, że samorząd stara się o środki, które umożliwią uruchomienie jeszcze dwóch kursów.

Piotr Wojtiuk, burmistrz gminy i miasta Jastrowie

Bartosz Mirowski, Urząd Miasta w Pile, koordynator projektu „Rowerowa Stolica Polski”

Rozmowa z Bartoszem Mirowski też dotyczyła komunikacji, ale rowerowej. Piła po raz trzeci przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Rowerowa Stolica Polski”. Właśnie rozpoczęły się treningi chętnych rowerzystów. - Rywalizujemy „na kilometry”, zbierając punkty dla swoich miast za pośrednictwem aplikacji „Aktywne miasta” - tłumaczył koordynator. Rok temu mieszkańcy Piły „wyjeździli” 18. miejsce.

Bartosz Mirowski, UM w Pile, koordynator projektu „Rowerowa Stolica Polski”