fot. Przemysław Grabiński/prk24
Pilski samorząd kontynuuje szczepienia dziewczynek przeciwko HPV. Na ten cel przeznaczył w sumie ponad 400 tysięcy złotych.

Ze szczepień będzie mogło skorzystać około pięciuset dziewczynek w wieku 13 lat. Jak podkreślił Piotr Głowski, prezydent Piły - samorząd realizuje te działania już od kilku lat.

- Od 2019 roku łącznie podaliśmy 961 dawek, pierwszej - 491, drugiej - 463. To oznacza, że około 42 procent dziewczynek zostało zaszczepionych. Teraz przechodzimy do działań na lata 2023 i 2024. Zabezpieczyliśmy na to ponad 400 tys. złotych - poinformował.

Szczepienia są dobrowolne i będą realizowane w jednej z pilskich przychodni. Sebastian Łaźniak, lekarz podkreślał, że jest to bardzo ważny program profilaktyczny. - Po dwóch dawkach dziewczynki zyskują ochronę na całe życie przed rakiem szyjki macicy - mówił, dodając, że szczepienia są w pełni bezpieczne.

Rekrutacja do bezpłatnych i dobrowolnych szczepień rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji będą dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta w Pile www.pila.pl.

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat zapowiedziało także ministerstwo zdrowia. Zgodnie z zapowiedzią ministra Adama Niedzielskiego, program ma rozpocząć się z początkiem czerwca.

Posłuchaj

Piotr Głowski, prezydent Piły Sebastian Łaźniak, lekarz