








Justyna Wiszniewska z Koła Gospodyń Wiejskich Mierzyno, w gminie Gniewino
Pierwszym naszym gościem była Justyna Wiszniewska, która mówiła m.in. o tegorocznej lokalizacji tej uroczystość: - Kochamy ten region, jest tu wiele atrakcji. Przede wszystkim zapraszamy nad Jezioro Żarnowieckie, gdzie znajdują się dwie przystanie wodne. Na odwiedzających czekają restauracje. Jest tu także wiele dworków, pałaców, mnóstwo szlaków spacerowych i jezior. Naszą atrakcją jest również „Kaszubskie Oko”, czyli wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

Bożena Ługowska, wiceprezes Zrzeszenia Kaszusko-Pomorskiego
Bożena Ługowska zwróciła uwagę jak ważne dla Kaszubów jest upamiętnianie tego dnia: - Dzień Jedności Kaszubów to młode święto, lecz sięga dawnej naszej historii, czyli pierwszej wzmianki pisanej o Kaszubach z 1238 roku. Za 15 lat będziemy obchodzić 800. rocznicę, kiedy nazwa „Kaszuby” zaczęła funkcjonować w przestrzeni międzynarodowej. (...) Gniewino nie jest jedynym miejscem, w którym świętujemy ten dzień - tu odbywają się centralne uroczystości. Natomiast w różnych miejscach na terenie Kaszub jednocześnie trwają wydarzenia towarzyszące.

Barbara Kos-Dąbrowska, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Barbara Kos-Dąbrowska przypomniała jak ważną rolą jest utrwalanie pamięci o wartościach, dziedzictwu kulturowym i historii Kaszub: - Nasza centrala znajduje się w Pucku, ale mamy swoje oddziały we Władysławowie, Ostrowie i Nadolu - na terenie gminy Gniewino. Tu, nad Jeziorem Żarnowieckim znajduje się m.in. „Zagroda Gburska i Rybacka”. Jest to niewielki skansen, ale bardzo często odwiedzany przez turystów. Organizujemy tu latam dwa wydarzenia, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Krzysztof Sapieha z Referatu Kultury i Sportu w Gniewinie
Krzysztof Sapieha mówił m.in o atrakcjach, jakie czekają w dzisiejszym dniu na odwiedzających Gniewino: - Za sobą mamy już przemarsz. Na sali widowiskowej trwają właśnie różnego rodzaju występy, rozpoczął się również turniej „Baśki”. Muzycy szykują się do bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Oprócz tego, w szkole, na odwiedzających czekają stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, a w Ośrodku kultury mamy projekcję filmu, i dodatkowo występy. Szereg atrakcji czeka na państwa. Chcemy, by te wydarzenia łączyły starszych z młodymi, by te tradycje były przenoszone z pokolenia na pokolenie.

Ilona Kowalczyk z Zespołu Folklorystycznego „Nadolanie”
Ilona Kowalczyk przypomniała o kolorycie folklorystycznym, który jest charakterystyczny dla tego regionu: - Od 30 lat mieszkam na Kaszubach i ten folklor totalnie mnie pochłonął. Uczyłam się kaszubskiego języka, śpiewu i tańca. W naszym zespole działam od 18 lat. W repertuarze mamy utwory ludowe, tradycyjne, ale poszukujemy również nowych brzmień. (...) Jesteśmy zespołem wielopokoleniowym, uwielbiamy ze sobą przebywać. Nikt tu nikogo na siłę nie utrzyma. Cieszymy się, że młodzi ludzie do nas dołączają i chcą pielęgnować tę kulturę.

Grzegorz Dziewięcin, sekretarz gminy Gniewino
Grzegorz Dziewięcin przedstawił m.in. działania gminy, które wyróżniają ją w regionie: - Cieszymy się, że Gniewino dołączyło do listy miast, w których organizowane były Dni Jedności Kaszubów. To pierwsze tak duże wydarzenie, które zorganizowaliśmy po przerwie związanej z pandemią. (...) Staramy się w naszej gminie łączyć tradycje i nowoczesność. Obecnie ustanowiliśmy - uchwałą Rady Gminy - rok energetyki odnawialnej. Chcemy w 2023 roku promować metody pozyskiwania energii, które są ekologiczne. (...) W minionym roku powołaliśmy też Liceum Mistrzostwa Sportowego, które będzie kształcić młodych adeptów piłkarstwa.
mb/aj