fot. fb.com/Piotr Muller
W ramach Rządowego Programu Mieszkania Komunalne samorząd uzyskał ponad 27,1 mln złotych na budowę 120 nowych lokali.

Decyzję o przyznaniu środków przekazali na konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz rzecznik prasowy rządu, słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Müller.

- Cieszę się, że kolejne gigantyczne środki wesprą mieszkańców regionu lęborskiego. 120 nowych mieszkań to rekordowe wsparcie dla miasta. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, która po raz kolejny ma rzeczywisty wymiar. Robimy wszystko, żeby poprawić sytuację mieszkaniową Polaków - powiedział poseł Piotr Müller.

W ramach trzeciego w tym roku naboru do rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego kolejne gminy i spółki gminne otrzymają środki na stworzenie nowych mieszkań o dobrym standardzie i niskim czynszu oraz miejsc w schroniskach i noclegowniach. Wysokość bezzwrotnych dopłat może wynieść nawet 80 proc. kosztów inwestycji.

- 25 samorządów zakwalifikowało się w ramach trzeciego naboru do uzyskania dofinansowania - ogłosił minister rozwoju Waldemar Buda. Poinformował, że łącznie do tych samorządów trafi 174,5 mln zł. Kwota przyczyni się do powstania 514 mieszkań komunalnych oraz do generalnego remontu i adaptacji 311 pustostanów i lokali w złej kondycji.

Buda przypomniał, że w tym roku na program budownictwa socjalnego i komunalnego przeznaczono 1,65 mld zł. - Do tej pory, razem z dzisiejszym naborem, mamy wydane 876 mln zł. To się przekłada się na 4 tys. mieszkań w samorządach i 267 miejsc w schroniskach i noclegowniach. 82 instytucje partycypują w tym programie - powiedział szef MRiT.

Celem programu jest zwiększenie liczby lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.

PAP/red./zn