fot. OZ w Szczecinie CWCR
Oferty pracy, prezentacje jednostek wojskowych, wystawa nowoczesnego sprzętu czy koncerty wojskowej orkiestry - to atrakcje, które czekają na uczestników trwającego w gryfińskiej hali widowiskowo-sportowej wydarzenia. Targi potrwają do soboty.

Kapitan Piotr Prokop z ośrodka zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie zapewnił, że wydarzenie skierowane jest zarówno do osób doświadczonych, jak i wkraczających na rynek pracy: - Jest to kompleksowe przedstawienie oferty wojskowej. Przyjechały do nas jednostki z całego województwa. Targi są zarówno dla tych, którzy myślą o wojsku jako przyszłości, jak i dla osób zainteresowanych zmianą środowiska pracy.

Jak przekazał oficer prasowy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Błażej Łukaszewski, podczas imprezy uczestnicy mogą „z pierwszej ręki” dowiedzieć się, jak wygląda codzienna służba i obowiązki żołnierza. - Mamy też bardzo dużo różnego sprzętu: transportery opancerzone rosomak, wozy bojowe, armatohaubice, a także sprzęt przeciwlotniczy, łącznościowy czy remontowy - dodał.

Swoją ofertę prezentują także uczelnie wojskowe, m.in. Lotnicza Akademia Wojskowa. Jej student Jakub Jabłecki zaznaczył, że studia są wymagające, ale LAW to uczelnia o wyjątkowym charakterze. Opowiedział też, jak wygląda codzienność studenta Akademii. - O godzinie 6 jest pobudka, następnie biegniemy „zaprawę”, potem śniadanie na stołówce, poranny apel, odczytanie rozkazu dziennego i rozpoczynamy zajęcia dydaktyczne.

Na targach nie tylko można zapoznać się z ofertą szkół, uczelni wojskowych czy poszczególnych jednostek, ale np. nauczyć się przetrwania w ciężkich warunkach. - Uczymy priorytetów survivalu, technik obrony osobistej, określania stron świata, czy poszukiwania i uzdatniania wody oraz przygotowywania pożywienia - wyjaśnił sierżant Krzysztof Gorgol z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Wśród uczestników wydarzenia jest dużo młodych ludzi. Wielu z nich nadal poszukuje pomysłu na zawodową ścieżkę. Jak przyznali, podczas targów poznali dużo atrakcyjnych ofert pracy i kierunków studiów.

I Wojskowe Targi Służby i Pracy odbywają się od godziny 9 do 18 w gryfińskiej hali widowiskowo-sportowej na ul. Parkowej 1a. Targi odbywają się w tym samym czasie w każdym województwie. Poza Gryfinem, wydarzenie ma miejsce również w m.in.: Olsztynie, Kartuzach, Mysłowicach, Chełmie, czy Międzyrzeczu.

kk/zn

fot. Grzegorz Szmeling
fot. OZ w Szczecinie CWCR
fot. OZ w Szczecinie CWCR
fot. OZ w Szczecinie CWCR
fot. OZ w Szczecinie CWCR

Posłuchaj

mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej Krzysztof Gorgol, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie uczestnicy Piotr Prokop, ośrodek zamiejscowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie Jarosław Barczewski, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie Jakub Jabłecki, Lotnicza Akademia Wojskowa.