fot. Jarosław Banaś/prk24
W dzisiejszej „Otwartej Antenie” w „Studiu Kołobrzeg” mówiliśmy o uroczystościach 78. rocznicy walk o Kołobrzeg. Gośćmi byli Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Katarzyna Pechman z Urzędu Miasta w Kołobrzegu i płk. Zbigniew Bejger, pełnomocnik prezydent miasta i starosty kołobrzeskiego ds. współpracy z organizacjami kombatanckimi.

Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

- Zapraszamy do muzeum w piątek, wtedy będzie się odbywała gra miejska dla szkół, a od godz. 14 do 15 uruchamiamy ciężki sprzęt. W sobotę, w dzień głównych uroczystości, wstęp do muzeum będzie bezpłatny. O godz. 10 przyjedzie do nas trzech ostatnich kombatantów walk o Kołobrzeg - mówił Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

rozmowa z Aleksandrem Ostaszem

Katarzyna Pechman, Urząd Miasta w Kołobrzegu i płk. Zbigniew Bejger, pełnomocnik prezydent miasta i starosty kołobrzeskiego ds. współpracy z organizacjami kombatanckimi

- Uroczystości odbywać się będą od 17 do 19 marca - poinformował płk. Zbigniew Bejger. W tym roku ich nowym elementem będzie długa na 78 metrów biało-czerwona flaga. - 78 metrów na 78. rocznicę - wyjaśniła Katarzyna Pechman. - Flaga towarzyszyć będzie głównym uroczystościom i będzie klamrą spinającą wydarzenia nad morzem i na cmentarzu wojennym.

rozmowa z K. Pechman i płk. Z. Bejgerem

Plan uroczystości i imprez rocznicowych

W Kołobrzegu rozpoczynają się miejskie obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem. Dziś z ostatnimi żyjącymi uczestnikami walk spotka się prezydent miasta, Anna Mieczkowska.

Główne obchody rozpoczną się jutro, 17 marca, o godz. 11 przy pomniku Zaślubin Polski z Morzem ślubowaniem młodzieży Ligi Morskiej i Rzecznej. Rozwinięta zostanie 78 metrowa biało- czerwona flaga (78 metrów oznacza 78. rocznicę walk).

Następnie uczestnicy przejdą do portu pasażerskiego. Tu, przy pomniku upamiętniającym pierwszego polskiego kapitana Portu Kołobrzeg komandora Stanisława Mieszkowskiego oraz przy falochronie wschodnim im. kpr. Franciszka Niewidziajły, czyli w miejscu, gdzie nastąpiło historyczne zaślubienie Polski z morzem i gdzie odprawiono pierwszą mszę św. po zakończonych walkach, złożą kwiaty.

O godz. 16 na cmentarzu wojennym rozpocznie się zgromadzenie patriotyczne z udziałem m.in. wojska, grup rekonstrukcji historycznych, harcerzy oraz mieszkańców miasta. Tu także obecna będzie 78 metrowa biało-czerwona flaga. W uroczystościach weźmie udział kompania honorowa z 8. Batalionu Remontowego w Kołobrzegu i Orkiestra Garnizonu Koszalińskiego.

18 marca organizator zaprosił na Marsz Pamięci „Marzec 1945 r.”, który wyruszy z dziedzińca Muzeum Oręża Polskiego o godz. 10. Uczestnicy pokonają ok. 10 kilometrową trasę wiodąca przez miejsca krwawych starć w walce o miasto.

19 marca, w niedzielę, w Bazylice Konkatedralnej odprawiona zostanie msza św. w intencji uczestników walk o Kołobrzeg. Uczestniczyć w niej będą władze samorządowe miasta i powiatu.

jb/zas