fot. Fb/Rybołowy Online
Leśnicy z Lipki w powiecie złotowskim (w północnej Wielkopolsce) oczekują na przylot rybołowów. Wkrótce w internecie dostępna będzie też transmisja z gniazda tych ptaków. „Rybołowy Online” to projekt realizowany przez Nadleśnictwo Lipka już od kilku lat.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin nadleśniczy Janusz Grabowski - transmisja z gniazda ruszy lada dzień, bo wkrótce też powinny pojawić się rybołowy. Transmisję Nadleśnictwo Lipka prowadzi już od 2014 roku. Gniazdo znajduje się na specjalnej platformie na słupie energetycznym, a w tym roku zainstalowano tam także dodatkową kamerę, która będzie przekazywała obraz w wysokiej rozdzielczości. - Trzeba podkreślić, że nie byłoby tej platformy, gdyby nie współpraca lasów państwowych i polskich sieci elektroenergetycznych. Bez tego porozumienia, zamieszczenie szkieletu pod gniazdo na słupie energetycznym byłoby niemożliwe - dodał Janusz Grabowski.

Jak wspomniał nadleśniczy, obraz z kamery i życie rybołowów z Nadleśnictwa Lipka od lat śledzą nie tylko miłośnicy przyrody-amatorzy, ale także naukowcy. - Powstało wiele prac inżynierskich i magisterskich na podstawie obserwacji naszego gniazda. Wiele wniosków wynikających z podpatrywania rybołowów, byłoby niemożliwych bez możliwości analizy obrazu z kamer.

Rybołowy to piękne i ciekawe ptaki, ale niestety to gatunek rzadko występujący w Polsce. Nadleśniczy Janusz Grabowski wierzy, że jest jednak szansa na zwiększenie populacji tych ptaków w naszym kraju. - W zeszłym roku Komitet Ochrony Orłów opublikował dane, w których ewidentnie widać delikatny wzrost liczebności ptaków. W latach 90. mieliśmy podobny poziom populacji do Niemiec i było to około 70-80 par lęgowych. Do zeszłego roku w Polsce było ok. 30 par, a w Niemczech to już ponad 500-600. Jasno widać, że nastąpił wzrost, a my mamy nadzieję, że dogonimy naszych sąsiadów - wskazał Janusz Grabowski.

Transmisja z gniazda rybołowów z Lipki będzie prowadzona w serwisie YouTube - na profilu Nadleśnictwa Lipka. Leśnicy prowadzą też profil „Rybołowy Online” na Facebooku. A na rybołowy czekają też m.in. leśnicy z Wałcza, gdzie także bytują te ptaki.

pg/lp

fot. FB/Rybołowy Online
fot. FB/Rybołowy Online
fot. FB/Rybołowy Online
fot. FB/Rybołowy Online

Posłuchaj

Janusz Grabowski-nadleśniczy,cz.1 Janusz Grabowski-nadleśniczy,cz.2 Janusz Grabowski-nadleśniczy,cz.4 Janusz Grabowski-nadleśniczy,cz.3