fot. pixabay.com
Przełom marca i kwietnia to czas, gdy na plażach Bałtyku pojawiają się pierwsze tegoroczne szczeniaki foki szarej. Maluchy najczęściej po prostu odpoczywają, ale zdarza się, że ich obecność na plaży jest wołaniem o pomoc.

Już niedługo na jednej z polskich plaż pojawi się pierwszy tegoroczny maluch foki szarej - najliczniejszego gatunku foki w Bałtyku. Wraz z jego przybyciem rozpocznie się tak zwany sezon szczenięcy.

Foki szare rodzą się z charakterystycznym białym futrem, które gubią w okresie dojrzewania. Wówczas jako dorosłe osobniki rozpoczynają samodzielne życie. W międzyczasie pozostają pod opieką matki. Zdarza się jednak, że młode zbyt wcześnie tracą z nią kontakt. Wtedy bardzo ważną rolę odgrywa człowiek.

Pomocą morskim drapieżnikom zajmują się m.in. ośrodki rehabilitacji fok oraz liczący niemal 200 wolontariuszy Błękitny Patrol WWF, który przypomina, jak prawidłowo zachować się na plaży, na której znajduje się szczenię foki.

Zasad, które warto stosować z myślą o bezpieczeństwie młodych fok na plaży jest zaledwie kilka. Każda z nich to mała rzecz dla człowieka, lecz kluczowa dla przyrody. Stosując się do nich, można zostać bohaterem na swojej plaży - być może nawet ocalić życie dzikiego zwierzęcia.

Przede wszystkim zachowaj spokój i nie podejmuj działań na własną rękę. Nie podchodź do foki i pozostań od niej w bezpiecznej odległości. Jeżeli przebywasz na plaży z psem, trzymaj go na smyczy.

Nie stresuj foki głośną rozmową, gwałtownymi ruchami, czy błyskiem lampy aparatu. Poproś o to samo inne osoby, które znajdują się na plaży. Pamiętajmy, że foki, nawet te najmniejsze, to zwierzęta drapieżne, których zachowania nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Jeśli szczeniak nie jest zabezpieczony ogrodzeniem lub nie ma przy nim osób odpowiedzialnych za jego opiekę, zgłoś obserwację foki do stacji morskiej (tel. 601 889 940) lub Błękitnego Patrolu WWF (tel. 795 536 009). Specjalnie wyznaczone osoby ocenią stan zdrowia znalezionej foki i zdecydują o dalszych jej losach.

Więcej informacji o prawidłowym zachowaniu na plaży podczas sezonu foczego znaleźć można na stronie WWF Polska.

WWF/red./zn