fot. Polskie Radio Koszalin/Katarzyna Chybowska
Uczniowie Computer College w Koszalinie we wtorek mieli okazję nie tylko odświeżyć zasady pierwszej pomocy, ale też dowiedzieć się jak zachować bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Młodzież najchętniej sprawdzała swoje umiejętności przy udzielaniu poprawnej resuscytacji. Uczyli się także obsługi defibrylatora AED. Podkreślili, że pierwsza pomoc to dziś podstawa: - Dowiedzieliśmy się na kursie jak udzielać w pierwszej pomocy. To bardzo ważne zadanie dla nas, ale też stresujące.

Jarosław Kalenik, ratownik medyczny podkreślił, że w tego typu pokazach chodzi o to, aby zwiększyć świadomość młodych ludzi i przełamać ich obawy przed udzielaniem pierwszej pomocy: - Prezentujemy tu zasady udzielania pierwszej pomocy, szczególnie resuscytację krążeniowo-oddechową oraz wykorzystanie defibrylatorów. Obserwujemy potrzebę związaną z pomocą ludziom w podeszłym wieku. Ilość wypadków wzrasta w tym wieku, a pomoc medyczna jest niezbędna. Okazuje się, że te podstawy nie są ludziom dobrze znane, a czasem decydują przecież one o tym, czy dana osoba przeżyje.

Młodzież mogła też wziąć udział w prelekcjach z policjantami m.in. z drogówki czy z wydziału zajmującego się cyberprzestępczością.

Nad.kom. Monika Kosiec, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zaznaczyła, że funkcjonariusze uświadamiali młodzież przed zagrożeniami, jakie na nich czyhają, ale też mówili o konsekwencjach, jakie mogą ponieść za łamanie prawa: - Przestrzegamy szczególnie przed niebezpieczeństwami w sieci. Młodzi ludzie są każdego dnia narażeni m.in. na hejt. Muszą sobie oni zdawać przede wszystkim sprawę z konsekwencji danych działań w cyberprzestrzeni, w tym konsekwencjach prawnych, często jednak o tym zapominają.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Katarzyny Chybowskiej.

kch/ajPosłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej