Poseł Nowej Lewicy, który we wtorek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk skomentował m.in. znaczenie bazy wojskowej w Redzikowie oraz projekt ustawy „Bezpieczny Kredyt 2 procent”.

Dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA), wiceadmirał John Hill przekazał na początku tygodnia, że konstrukcja w bazie obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie została zakończona i zacznie funkcjonować w tym roku.

-Tego rodzaju inwestycje mają ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa Polski oraz Unii Europejskiej. (...) Trzeba pokazać Putinowi, że NATO czy UE jest przygotowana, i jeśli zamierza on dalej eskalować czy rozszerzać wojnę, to spotka się to ze zdecydowaną reakcją. Niestety obserwujemy duże zmiany spowodowane wojną. Zbrojenia będą kluczową sprawą, żeby kraj był bezpieczny - podkreślił Dariusz Wieczorek.

Rząd przyjął projekt ustawy „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” na zakup pierwszego mieszkania. Ma on zwiększyć dostępność do mieszkań. Kredyt będzie mogła otrzymać osoba do 45. roku życia i skorzystać z niego do 2027 roku, istnieje natomiast możliwość jego przedłużenia.

Propozycji programowych dotyczących pomocy osobom w łatwiejszej dostępności do zakupu mieszkań jest wiele. Np. w programie Lewicy znalazł się pomysł budowy 300 tys. mieszkań w latach 2025-2029. Niedawno przedstawiony został natomiast program „Mieszkanie dla zakochanych”. Na ich budowę i powołanie państwowej agencji mieszkaniowej miałoby być przeznaczone 20 miliardów złotych rocznie.

- Nie da się zaprzeczyć, że w naszym kraju obserwujemy problem mieszkaniowy. Nie rozumiem natomiast co daje nam obecnie kwestia dopłacania do rat kredytu z pieniędzy podatników. Żeby wziąć 500 tys. zł kredytu, trzeba przede wszystkim mieć zdolność kredytową. My natomiast proponujemy, żeby te środki finansowe - zamiast dopłacać do kredytów - przeznaczyć na budowę mieszkań komunalnych przez samorządy. Będą one same podejmowały decyzję, kto może być najemcą takiego mieszkania. W związku z tym np. czynsz lokalu o powierzchni 50 m2 byłby na poziomie 600-800 zł. Ten plan jest szacowany na 5 lat, na kwotę 100 mld zł. Będą to głównie środki z funduszy europejskich, lecz częściowo również pochodzić będą z budżetu państwa oraz banków - zaznaczył poseł Nowej Lewicy.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/aj

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Dariusz Wieczorek