fot. freepik.com
Jest kilka etapów w życiu, w których weryfikowane są nasze umiejętności – zarówno pod kątem praktycznym, jak i formalnym. Najczęściej mają one związek z osiąganiem kolejnych celów naukowych, jak również mają istotny wpływ na kwestie związane z zatrudnieniem. W tym artykule zebrane zostały informacje o jednej z najważniejszych umiejętności w obecnych czasach, czyli zdolności do porozumiewania się w różnych językach. Dla pracodawców ma to teraz kluczowe znaczenie, ze względu na możliwość swobodnego działania na wielu światowych rynkach. Bez znajomości języka zazwyczaj odpadamy w przedbiegach, jeśli mowa o dobrze płatnych posadach w dużych międzynarodowych firmach.

Na początek kilka danych statystycznych

Całkiem niedawno, bo w 2021 roku, firma Sedlak & Sedlak przeprowadziła szeroko zakrojone badania w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Jedną ze składowych obszernego raportu było sprawdzenie, jak poznanie obcej mowy (na poziomie początkującym, średnio-zaawansowanym oraz zaawansowanym) wpływa na wysokość wynagrodzenia. Czy warto zatem udać się na kurs angielskiego, aby pogłębić swoje umiejętności? Z uzyskanych danych statystycznych wynika, że zdecydowanie tak!

Analiza badań

Mediana zarobków dla osób z językiem angielskim podstawowym wyniosła 5000 złotych. Aż 25% zarabiało poniżej 4000 – to zdecydowanie jedno z najniższych uposażeń w obecnym czasie. Jednak już osoby z certyfikatem i umiejętnościami na poziomie B1 lub B2 mogły liczyć na nawet ponad 8500 zł (to również 25% badanych). Mediana w tym przypadku także wzrosła i sięgała 6000 zł. Najbardziej optymistyczne dane spływają względem osób na poziomach C1-C2. Tutaj mediana skoczyła na 8000 zł, a 25% osób zarabiało powyżej 12 300 zł. Przy okazji warto zauważyć, że nadal 25% pracowników mogło liczyć na zarobki poniżej 5596 zł - to ukazuje, jak zróżnicowany mamy w Polsce rynek.

Tych języków warto się uczyć, aby więcej zarabiać

Oczywiście najważniejszy pozostaje wcześniej wspomniany angielski, będący bazą do wszystkiego. Często jest on wymagany nawet w momencie, gdy pracownik nie ma bezpośredniego styku z działaniami przedsiębiorstwa poza krajem. Oprócz tego warto poznać:

  • niemiecki - sporo zakładów pracy ma szerokie powiązania z tym dużym, zachodnim rynkiem,
  • francuski - korporacje z Francji ochoczo inwestują w Polsce, a znajomość języka to podstawa do awansu lub wyższego stanowiska na starcie,
  • czeski - to bardzo ciekawy język, a ze względu na bliskość świetnie rozwijających się sąsiadów, nierzadko pożądany w niszowych branżach,
  • hiszpański - jeśli mowa o liczbie rodzimych użytkowników używających go, jest to drugi na świecie język, a to oznacza, że dobrze jest go zna!
Są jeszcze bardzo specyficzne obszary, jak na przykład język chiński lub japoński, których znajomość gwarantuje możliwość starania się o lepsze posady. W tym przypadku dobrze jest śledzić trendy.

Taki będzie wpływ umiejętności lingwistycznych na twoją karierę

Przede wszystkim wypisanie wszystkich poznanych mów obcych na swoim CV sprawi, że nasza oferta bardziej zachęci specjalistów z HR do skontaktowania się z nami. Jeśli mamy konto w serwisie LinkedIn, to również nierzadko możemy spodziewać się kontaktów od „łowców głów”.

Pracodawcy sprawdzają też możliwości wśród już zatrudnionej kadry, dlatego nie warto osiadać na laurach i postawić na naukę na każdym etapie drogi zawodowej. Chwalenie się nowymi umiejętnościami jest bardziej, niż wskazane - to wszak droga do szybkiego awansu.

W których branżach trzeba szczególnie się poświęcić nauce języków?

Zawodów, które są bardzo mocno związane z językami, jest całe mnóstwo. Przykładowo duże firmy poszukują programistów z całego świata, w tym z Polski, również do pracy zdalnej. Znajomość angielskiego i innych języków w szczególności dotyka też całej branży handlowej: od sprzedawcy w sklepie, po przedstawiciela na rynek międzynarodowy. Bardziej „egzotyczne” języki niż angielski to z kolei domena korporacji, które swoje centrale mają w różnych miejscach na świecie. Dobrym przykładem są przedsiębiorstwa z Francji, które kładą nacisk na komunikację nie tylko w mowie Szekspira, ale też w ojczystym dla siebie języku.

Wniosek pozostaje jeden: im lepsza znajomość języka, tym potencjalnie wyższy zarobek. Dobrze jest zatem poszerzać swoje umiejętności zarówno już po znalezieniu zatrudnienia, jak i przed tym faktem. Czy trend ten będzie kontynuowany? Tak, a co więcej, przewiduje się, że stopniowo będzie pogłębiany. Dlatego jeśli chcemy zawalczyć o wypełnienie swoją osobą dobrze płatnego wakatu, to od samego początku stawiajmy na znajomość języków: angielskiego jako podstawy oraz przynajmniej jednego w formie dodatku.