
fot. Radosław Zmudziński/ Polskie Radio Koszalin
Według zapisu ze szkolnego monitoringu, do zdarzenia doszło w niedzielę po godzinie 21.15. Dwie osoby zdewastowały elewację szkoły, malując m.in. swastykę, genitalia oraz godzinę śmierci papieża Jana Pawła II.
- Napisy zostały zauważone w poniedziałek rano - poinformowała dyrektorka szkoły Dagmara Wojtczak. - Pracownik, który otwierał budynek C szkoły zauważył malunki na drzwiach wejściowych. Były to napisy, które miały w treści godzinę i słowo „seks”.
Wandale zniszczyli także zabytkową część szkoły. - Po obejrzeniu całego obiektu okazało się, że również budynek A, ten zabytkowy, ma na ścianie namalowane obraźliwe napisy oraz m.in. swastykę - dodała Dagmara Wojtczak.
Straty oszacowano na około 3-4 tysiące złotych. Malunki zostały już usunięte, a sprawcy zatrzymani przez policję. Okazali się nimi dwaj nastolatkowie. Pierwszy z nich, 15-latek, to były uczeń sławieńskiej podstawówki, a drugi - 14-latek jest jej uczniem. Wkrótce odpowiedzą przed sądem rodzinnym. W sprawie zachowania 14-latka w szkole zbierze się także rada pedagogiczna.
Mieszkańcy Sławna są oburzeni aktem wandalizmu. - To nie powinno mieć miejsca, a osoby, które to zrobiły powinny zostać ukarane. To są symbole zakazane prawem, niedopuszczalne. Nie ma w tym przypadku żadnego usprawiedliwienia - mówili.
To jednak nie jedyny akt wandalizmu w mieście w ostatnim czasie. - Kilkoro młodych mieszkańców Sławna uszkodziło fontannę miejską. Straty oszacowaliśmy na ponad 80 tys. złotych. Akty wandalizmu nastąpiły również w parku miejskim i przy przystanku autobusowym na ul. Armii Krajowej - przekazał Rafał Szymczewski z Urzędu Miejskiego w Sławnie.
Sławieńscy urzędnicy zapowiadają, że każde kolejne akty wandalizmu będą nagłaśniane, a zdjęcia udostępniane w Internecie w celu potępienia tego typu zachowań.
Radosław Zmudziński/zn
Posłuchaj
Dagmara Wojtczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sławnie (cz.1)- 00:00:00 | 00:00:00
::
- 00:00:00 | 00:00:00
::
- 00:00:00 | 00:00:00
::
- 00:00:00 | 00:00:00
::