Popularność pomp ciepła w Polsce systematycznie rośnie, co wynika przede wszystkim z korzyści, które osiągają ich posiadacze. Co należy do nich zaliczyć? O czym pamiętać decydując się na korzystanie z pompy ciepła? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Instalacja pompy ciepła - realne korzyści

Jak wspomniano we wstępie instalacja pomp ciepła staje się w Polsce coraz bardziej popularna, co wynika przede wszystkim z korzyści osiąganych dzięki ogrzewaniu budynków przy ich wykorzystaniu. W efekcie na montaż pompy ciepła decydują się zarówno właściciele nowo budowanych domów, jak i osoby, które chcąc zmienić dotychczas używane źródło ciepła (najczęściej stary piec węglowy) na wydajne ogrzewanie. Pozwala to bowiem znacznie zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem domu, ponieważ pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną, która jest pobierana z powietrza lub gleby. Oczywiście do ich zasilania niezbędna jest energia elektryczna, jednak opłacalność zdecydowanie przemawia za pompami ciepła, niezależnie od tego, czy będą zasilane z sieci, czy poprzez instalację fotowoltaiczną. Istotne jest także to, że posiadanie pompy ciepła pozwala uniezależnić się od rosnących cen surowców, takich jak przede wszystkim węgiel, czy gaz ziemny.

Co jeszcze należy wymienić wśród zalet pomp ciepła? Przede wszystkim ekologię, ponieważ pompa ciepła nie zanieczyszcza środowiska, co ma znaczenie dla coraz większej liczby osób. Istotą kwestią jest także bezobsługowość, co sprawia, że pompa ciepła jest wygodna w użytkowaniu.

Jak dobrać pompę ciepła?

Chcąc korzystać z zalet pompy ciepła warto wiedzieć, że najistotniejszą kwestią jest prawidłowy dobór urządzenia. Przy jego dokonywaniu pod uwagę należy wziąć bowiem nie tylko rodzaj pompy ciepła (powietrzna, czy gruntowa), ale również parametry pracy urządzenia. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia efektywności ogrzewania, jak i kosztów eksploatacyjnych samej pompy, czyli ilości zużytego prądu niezbędnego do ogrzania danego budynku.

Montaż pompy ciepła - co warto wiedzieć?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie decydując się na montaż pompy ciepła ważny jest odpowiedni dobór urządzenia. Istotne jest jednak także to, by fachowcy od instalacji pomp ciepła posiadali odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, co zagwarantuje, że montaż przebiegnie w sposób prawidłowy. Co więcej, fachowy instalator powinien również doradzić w doborze urządzenia, wykonując wcześniej audyt energetyczny danego budynku. Profesjonalny montaż jest ważny również z punktu widzenia gwarancji pompy ciepła, która sama w sobie jest urządzeniem dosyć drogim. Oczywiście najwyższe koszty dotyczą instalacji gruntowych pomp ciepła, które w zamian charakteryzują się zdecydowanie najwyższą wydajnością i niskimi kosztami eksploatacji. Co więcej, warto wiedzieć, że można je obniżyć nie tylko dzięki fotowoltaice, ale również dociepleniu budynku, co przełoży się na mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Podsumowując należy stwierdzić, że pompa ciepła to ekonomiczna oraz ekologiczna forma ogrzewania, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Do jej popularności z pewnością przyczyniły się podwyżki cen węgla, czy gazu ziemnego, co wpłynęło na opłacalność poszczególnych źródeł ciepła.