fot. Polskie Radio Koszalin/Przemysław Grabiński
Tworzy go Stowarzyszenie Agama. Jego działacze od około roku pomagają uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli w Pile schronienie przed wojną.

Beata Kubiak, prezes stowarzyszenia Agama powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin, że pierwszym pomysłem było założenie facebookowej grupy „Pilanie Ukrainie”: - Początkowo była to pomoc doraźna, taka jak zorganizowanie transportu, noclegu czy paczek żywnościowych. Z czasem okazało się, że potrzebna jest pomoc systemowa - doradztwo, pomoc w integracji, znalezieniu pracy czy mieszkań na wynajem. Zaobserwowaliśmy, że pojawiają się problemy psychologiczne w odnalezieniu się kulturowym w nowym środowisku u dzieci i dorosłych, stąd rozszerzenie tej inicjatywy.


Powstający Klub Integracji Społeczno-Kulturowej ma być miejscem spotkań i udzielania niezbędnej pomocy, nie tylko uchodźcom z Ukrainy. Prowadzona w nim będzie również nauka języka polskiego. - W sali klubowej będą odbywały się zajęcia integracyjne dla dzieci i dorosłych, a w innym pomieszczeniu - kursy języka polskiego i zajęcia warsztatowe dla dorosłych. Dodatkowo mamy do dyspozycji również gabinet, gdzie można przeprowadzać psychoterapię czy zajęcia logopedyczne - dodała prezes stowarzyszenia.

Beata Kubiak zaznaczyła również, że bardzo istotne są także działania integrujące uchodźców z mieszkańcami Piły: - Od dnia wybuchu wojny umieściliśmy w pilskich domach, u prywatnych osób, ok. 1500 osób, z czego 70 proc. stanowią dzieci. Chcemy, by Klub Integracji Społeczno-Kulturowej był miejscem, gdzie będą integrować się Polacy i Ukraińcy.

Placówka powstaje przy al. Wojska Polskiego, w pomieszczeniach, które stowarzyszenie - na preferencyjnych warunkach - dzierżawi od Starostwa Powiatowego w Pile. Przy remoncie pracują wolontariusze - zarówno pilanie, jak i obywatelki Ukrainy.

Tę inicjatywę można wesprzeć m.in. poprzez serwis Zrzutka.pl.

pg/aj

fot. Radio Koszalin/Przemysław Grabiński
fot. Radio Koszalin/Przemysław Grabiński
fot. Radio Koszalin/Przemysław Grabiński

Posłuchaj

materiał Przemysława Grabińskiego