fot. Polskie Radio Koszalin/Mateusz Sienkiewicz
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie rozpoczęła akcję #MojaSzkołaZdrowaSzkoła. W czterdziestu losowo wybranych szkołach z Pomorza Zachodniego realizowane będą przesiewowe badania wzroku.

Szefowa zachodniopomorskiego sanepidu dr Małgorzata Domagała-Dobrzycka powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin, że w trakcie spotkań prowadzone są także działania edukacyjne: - Dzieci coraz częściej korzystają ze smartfonów, komputerów czy laptopów. Chcemy je nauczyć, jak kierować się rozsądkiem przy używaniu tych urządzeń, by nie zaszkodziło to ich zdrowiu.

Po przebadaniu już części uczniów okazuje się, że problem ze wzrokiem ma co drugi trzecioklasista. W klasie czwartej konsultacji wymaga co piąty uczeń. Taki wynik nie dziwi dr. Andrzeja Grobelnego, okulisty: - Przez ostatnie dwa lata obserwuję wzrost liczby dzieci, które wymagają noszenia okularów. Zazwyczaj problem ze wzrokiem zaczyna się już w szkole podstawowej, głównie jest to krótkowzroczność. Przyczyna związana jest z postępem cywilizacyjnym, dzieci coraz częściej korzystają z komputerów i smartfonów.

Dane zebrane podczas badań zostaną przeanalizowane i zaprezentowane w trakcie konferencji podsumowującej akcję #MojaSzkołaZdrowaSzkoła wiosną tego roku.

Więcej w materiale Mateusza Sienkiewicza.

ms/aj

fot. Polskie Radio Koszalin/Mateusz Sienkiewicz
fot. Polskie Radio Koszalin/Mateusz Sienkiewicz

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza