fot. Jacek Żukowski/ Polskie Radio Koszalin
Możliwości systemu omawiano na konferencji „Transport, spedycja i logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”, która rozpoczęła się we wtorek w Gdańsku na promie Wawel.

PCS (Port Community System) jest narzędziem, którego zadaniem jest „optymalizacja, automatyzacja i optymalne sterowanie procesami transportowymi poprzez gromadzenie i łączenie w jednym miejscu informacji dotyczących transportu oraz całych łańcuchów logistycznych”. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację projektu opracowania, wdrożenia oraz utrzymania systemu dedykowanego krajowym portom morskim jest Polski PCS Sp. z.o.o. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił, że PCS w Polsce jest odpowiedzią na zapotrzebowanie światowej branży transportowej. - Został on wdrożony w trzech polskich portach: Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście. Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ jest to element, który bezwzględnie poprawia naszą konkurencyjność. Z drugiej strony tworzy jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które pośrodkuje nas wśród największych portów, z którymi konkurujemy i którym chcemy dorównać - powiedział wiceminister.

Prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke podkreślił, że każda digitalizacja przyspiesza pewne procesy w portach. - Takim rozwiązaniem jest też PCS, który ma stanowić odpowiedź na setki maili i dokumentów krążących pomiędzy agentami statków, administracją morską, portami i operatorami. To wszystko chcemy wyeliminować wprowadzając jedno narzędzie, jedną platformę, w której będziemy mogli dzielić się informacjami, które wprowadzają różni interesariusze tego procesu logistycznego - powiedział.

We wtorek podpisano list intencyjny pomiędzy spółką Polski PCS, Zarządami Portów, Polską Izbą Spedycji i Logistyki oraz operatorami portowymi w zakresie powołania rady interesariuszy systemu Polski PCS.

jż/PAP/mt

fot. Jacek Żukowski/ Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury