fot. pixabay
Położona w Słupsku między ulicami Hanki Ordonówny i Marka Grechuty droga gruntowa, która przeznaczona jest pod drogę publiczną, decyzją radnych miejskich, zyskała nazwę „Johna Lennona”. Uchwała w tej sprawie została przyjęta większością głosów podczas środowej sesji.

Za przyjęciem uchwały w sprawie nadania nazwy „Johna Lennona” zagłosowało 13 radnych, w tym z klubów Łączy nas Słupsk, PiS i PO. Siedmioro radnych z klubów PO i PiS wstrzymało się od głosu, jedna osoba nie głosowała, dwie nie brały udziału w obradach.

W dyskusji radny Wojciech Lewenstam (PiS) zwrócił uwagę na głosowanie w Komisji Spraw Społecznych, która opiniowała projekt. - Jeden głos był za, zero przeciw, wstrzymało się pięć osób. Wątpliwości są - zaznaczył.

Radna Renata Stec (PO) była zdania, że osoby, których imieniem nazywa się ulice w Słupsku, powinny mieć cokolwiek wspólnego z tym miastem, a Johna Lennona nic ze Słupskiem nie łączy. Wskazała, że takie też padały głosy w przeprowadzonych konsultacjach.

Z kolei radna Małgorzata Lenart (Łączy nas Słupsk) zauważyła, że tylko nazwy typu „Grzybowa”, czy „Fiołkowa” nikomu nie wadzą. Dodała, że każdy ma swoich idoli muzycznych i nie o to chodzi, by każdy z nich miał w Słupsku swoją ulicę. W jej ocenie to ma „być symbol” w tej dzielnicy miasta, gdzie swoje ulice ma już wielu rodzimych artystów, muzyków. - Bądźmy częścią świata artystycznego - zaapelowała radna.

Inicjatorem nadania jednej z ulic w Słupsku nazwy „Johna Lennona” był radny Kazimierz Czyż. Jego wniosek nie spełniał wymogów formalnych i inicjatywę uchwałodawczą przejęła prezydent Słupska. Wskazana ulica znajduje się w okolicy, gdzie upamiętniani są znani muzycy. Projekt zyskał pozytywną opinię Komisji Spraw Społecznych RM, został poddany konsultacjom, w których wzięło udział 13 osób. Osiem z nich poparło projekt.

John Lennon, tragicznie zmarły brytyjski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów, jest, jak podano w uzasadnieniu uchwały, osobą powszechnie znaną. „Za swoje zasługi otrzymał z rąk królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego V klasy. W 1994 r. został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. (…) W 2002 Liverpool uczcił pamięć Lennona, nazywając jego imieniem lotnisko. W tym samym roku w plebiscycie BBC na „100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów” nazwisko Lennona znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia” - można przeczytać w uzasadnieniu uchwały, która zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

PAP/aj