fot. Paweł Krupa/klub kibica Żaka Koszalin
W 20. kolejce Suzuki I Ligi MKKS Żak Koszalin przegrał na wyjeździe z Eneą Basketem Poznań 77:90. Była to dziesiąta porażka biało-niebieskich i druga z ekipą z Poznania w tym sezonie.

W spotkaniu z ekipą z Poznania trener Rafał Knap mógł już skorzystać z zawodników z wyjątkiem kontuzjowanego Artura Łabinowicz. Mecz rozpoczął się jednak nie najlepiej dla Żaka. Koszalinianie mieli duże problemy ze skutecznością. Popełnili także pięć strat, w tym dwie po błędach kozłowania. Wykorzystali to gospodarze, którzy po trafieniach Jakuba Andrzejewskiego i Marcina Dymały po pierwszych dziesięciu minutach prowadzili 20:14.


Druga część spotkania miała podobny przebieg. Po trzech minutach tej kwarty, trener Rafał Knap poprosił o czas. Nie był on jednak skuteczny, gdyż biało-niebiescy wciąż męczyli się w ataku. Gospodarze spokojnie powiększali przewagę. Trafiali za dwa m.in. Michał Wielechowski i Jakub Fiszer, a za trzy - Wojciech Fraś. Niespełna trzy minuty przed przerwą Żak odpowiedział trójką Macieja Marcinkowskiego. Poznański szkoleniowiec natychmiast poprosił o czas, chcąc wybić z rytmu koszalinian. To przyniosło efekt, bo po chwili Maciejowi Marcinkowskiemu nie udało się wykonać wsadu, a ekipa ze stolicy Wielkopolski zdobywała punkty po ponowieniach. Po 20 minutach Żak przegrywał 30:49.

W trzeciej kwarcie Żak próbował odrobić straty, lecz bezskutecznie. Kiedy np. za trzy trafił Mateusz Kaszowski, to punkty po dość łatwej akcji zdobył Wojciech Fraś. Gospodarze spokojnie grali punkt za punkt z zespołem z Pomorza Środkowego i - jak się wydawało - kontrolowali wydarzenia boiskowe. Na minutę przed przerwą Żaka poderwał Jakub Dłoniak, który w ciągu czterech minut zdobył aż 13 punktów. Po 30 minutach było 56:67.

W ostatniej części meczu Basket wrócił już na dobre tory i ponownie powiększył przewagę do 18 punktów. Podopieczni trenera Przemysława Szurka kontrolowali już przebieg meczu i nie oddali wygranej. Żak przegrał w sobotę w Poznaniu 77:90, tym samym poniósł drugą z rzędu i dziesiątą porażkę w sezonie.

Enea Basket Poznań - MKKS Żak Koszalin (20:14, 29:16, 18:26, 23:21)

Basket: Marcin Dymała 19 (8 as.), Wojciech Fraś 13 (10 zb.), Marcin Tomaszewski 9, Bartosz Ciechociński 5, Jan Nowicki 4 - Jakub Fiszer 15, Jakub Andrzejewski 11, Jakub Simon 6, Michał Wielechowski 4, Jan Jakubiak 4, Iwo Maćkowiak 0, Oliwier Bednarek 0.

Żak: Ajay Sanders 13 (3/7X3), Mateusz Kaszowski 13 (3/8X3), Wojciech Pisarczyk 11 (8 as.), Maciej Marcinkowski 10, Sebastian Rompa 6 - Jakub Dłoniak 13 (3/5x3), Mateusz Itrich 5, Maksym Kołodziej 3, Maciej Szewczyk 2, Cezary Karpik 1, Franciszek Janus 0.

Radosław Zmudziński/aj

Posłuchaj

rozmowa z Rafałem Knapem, trenerem Żaka Koszalin