fot. Facebook/Rafineria Gdańska
Nowa inwestycja umożliwi od 2025 roku przeładunek ponad miliona ton produktów, w tym olejów bazowych, paliw żeglugowych i biododatków do paliw. Koszt inwestycji to blisko pół miliarda złotych.

Oprócz tego ponad 1,4 miliarda złotych zostanie przeznaczone na budowę związanej z terminalem, instalacji HBO - Hydrokrakingowego Bloku Olejowego. Realizacja tej inwestycji rozpoczęła się w 2021 roku.

Orlen podkreśla, że „dzięki instalacji HBO poprawi się ekonomika przerobu ropy naftowej (...), ma produkować rocznie ponad 400 tys. ton najnowocześniejszych olejów oraz kilkadziesiąt tysięcy ton półproduktów paliwowych”.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że spółka przeznaczy 2 mld złotych na inwestycje, które zwiększą opłacalność przerobu ropy naftowej rafinerii, a także wzmocnią bezpieczeństwo dostaw produktów. - Inwestując we własną infrastrukturę, zwiększamy naszą niezależność od partnerów zewnętrznych, a tym samym generujemy znaczące oszczędności w obszarze logistyki - dodał.

Docelowe moce przeładunkowe morskiego terminala zlokalizowanego na Martwej Wiśle w kolejnych latach mogą wynieść do 2 milionów ton produktów rocznie. Przedstawiciele Orlenu podkreślają, że realizacja inwestycji poprawi rentowność i bezpieczeństwo dostaw biokomponentów do produkcji paliw - biobenzyny i biodiesela - oraz transportu produktów takich jak: oleje bazowe i paliwa żeglugowe.

Projekt obejmuje budowę nabrzeża przeładunkowego do obsługi jednostek morskich o długości do 130 m, głębokości zanurzenia do ok. 5,8 m i szerokości do 17,6 m.

IAR/aj