fot. PAP/Radek Pietruszka
Trwa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Obecny na nim prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że rok po agresji Rosji na Ukrainę Sojusz Północnoatlantycki jest zjednoczony jak nigdy wcześniej.

W słowie wstępnym do dyskusji „NATO na drodze do szczytu w Wilnie w 2023 roku” Andrzej Duda zaznaczył, iż w ubiegłym roku Sojusz przyjął nową koncepcję strategiczną, w której zgodzono się, że najpoważniejszym bezpośrednim zagrożeniem dla paktu północnoatlantyckiego jest Federacja Rosyjska.

Prezydent stwierdził, że przed szczytem Sojuszu w Wilnie jego członkowie powinni się upewnić, czy są dobrze przygotowani, by stawić czoło temu zagrożeniu. - W niemal rok po wybuchu wojny wciąż widzimy nowe wyzwania i nowe potrzeby dla nas, jako państw członkowskich Sojuszu - dodał.

Dziś w Estonii grupa państw NATO zobowiązała się we wspólnej deklaracji do dalszego udzielania wsparcia Ukrainie i przekazywania jej pomocy wojskowej. Jutro ministrowie obrony kilkudziesięciu państw spotykają się w bazie Ramstein w Niemczech. Zgodnie z oczekiwaniami mają tam zapaść decyzje dotyczące dalszego wsparcia dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Kijów spodziewa się, że Niemcy zgodzą się przekazać mu czołgi Leopard ze swoich zasobów, a także by kraje, które kupiły maszyny od Niemiec, mogły wysłać je na Ukrainę.

IAR/zas