fot. Polskie Radio Koszalin/ Przemysław Grabiński
Uczelnia otrzymała skarbowe papiery wartościowe na kwotę trzech milionów złotych, na rozbudowę bazy - z myślą o kierunkach medycznych i okołomedycznych. Za te pieniądze powstanie m.in. kolejne Centrum Symulacji Medycznych.

W poniedziałek symboliczny czek na trzy miliony złotych rektorowi uczelni wręczył w Pile minister zdrowia. Adam Niedzielski podkreślił, że praktyczne kształcenie w tym zakresie jest niezwykle istotne: - W ostatnich latach - w kształceniu medycznym - położyliśmy bardzo duży nacisk na upraktycznienie edukacji. Chcemy wesprzeć inicjatywę rozbudowywania centrów symulacyjnych.

Minister zdrowia dodał, że taki sposób kształcenia to korzyści nie tylko dla studentów kierunków medycznych, ale także dla ich przyszłych pacjentów: - To gwarancja, że absolwenci, którzy wychodzą m.in. z tej uczelni są w stanie zapewnić wysoki standard świadczenia usług medycznych.

Prof. Donat Mierzejewski, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Pile zaznaczył, że wsparcie pozwoli na rozwój wszystkich prowadzonych na uczelni kierunków medycznych: - Papiery skarbowe o wartości 3 mln zł będą wykorzystane na rozwój kierunków medycznych. Mamy ich cztery i wszystkie zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt.

Wiceminister rozwoju i technologii, pilski poseł Zjednoczonej Prawicy Grzegorz Piechowiak zaznaczył, że Akademia Nauk Stosowanych w Pile od lat działa prężnie, a to wsparcie pozwoli na dalszy rozwój uczelni: - Oprócz centrum symulacji, które już jest, mamy również pomysł, by stworzyć centrum symulacji szpitalnego oddziału ratunkowego. Mamy nadzieję, że powstanie ono już w tym roku.

Władze pilskiej uczelni planują także stworzyć nową salę symulacji - laboratorium do nauki i oceny procedur medycznych w warunkach wojennych i kryzysowych. Kamila Sadaj-Owczarek, kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego ANS w Pile powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin, że to może stanowić doskonałą bazę do ćwiczeń także dla służb mundurowych.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Pile minister Adam Niedzielski spotkał się też ze studentami kierunków medycznych i poprowadził dla nich wykład o jakości w ochronie zdrowia.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Przemysława Grabińskiego.

pg/aj

fot. Polskie Radio Koszalin/ Przemysław Grabiński
fot. Polskie Radio Koszalin/ Przemysław Grabiński

Posłuchaj

materiał Przemysława Grabińskiego