fot. Arkadiusz Wilman/Polskie Radio Koszalin
Centrum Zdrowia Psychicznego w Drawsku Pomorskim działa od stycznia ubiegłego roku. W ciągu roku pracownicy centrum odwiedzili swoich pacjentów prawie cztery tysiące razy.

Dr Ewa Giza, dyrektor szpitala MSWiA w Złocieńcu, który prowadzi Centrum Zdrowia Psychicznego przyznała, że w wielu przypadkach stan pacjentów wymagał hospitalizacji. - Musimy radzić sobie z wieloletnimi zapóźnieniami w leczeniu. Dlatego w takich przypadkach bardzo często pomoc pacjentowi i jego rodzinie musimy rozpocząć od leczenia w warunkach szpitalnych.

Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzi także wsparcie psychologiczne dla osób borykających się z mniejszymi problemami. W planach są również kolejne działania. - W poniedziałek otworzymy trzeci Klub Pacjenta w Złocieńcu. Planujemy też, wspólnie z urzędem pracy, aktywizację zawodową pacjentów oraz otwarcie hostelu dla tych osób, które chorują psychicznie i nie mają dachu nad głową - zapowiedziała dr Ewa Giza.

Z działania Centrum Zdrowia Psychicznego w Drawsku Pomorskim zadowolony jest starosta drawski. Stanisław Cybula zaznaczył, że wyniki centrum pokazują, że udało się przełamać temat tabu: - Wiemy, jakie było do niedawna nastawienie do osób, które korzystały z tych usług. Dzisiaj ta mentalność się zmieniła.

Szpital MSWiA w Złocieńcu prowadzi w naszym regionie trzy centra zdrowia psychicznego - w Drawsku Pomorskim, Świdwinie i Łobzie. Mieszkańcy mogą także skorzystać z telefonicznej pomocy doraźnej, realizowanej przez placówkę w Świdwinie w godzinach 18:00 - 8:00 w tygodniu oraz całodobowo w soboty i niedziele.

ms/zn

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza