fot. Polskie Radio Koszalin/ Mateusz Sienkiewicz
Obok rozwiązań z wykorzystaniem alfabetu Braile'a w siedzibie starostwa zadbano również o udogodnienia dla słabosłyszących. Zamontowano m.in. przenośne pętle indukcyjne, które ułatwią porozumiewanie się z petentami korzystającymi z aparatów słuchowych.

Dzięki dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w budynku Starostwa Powiatowego w Świdwinie zamontowano szereg rozwiązań, dzięki którym odwiedzający urząd będą mogli bez problemu dotrzeć do każdego pomieszczenia.

- Oznakowaliśmy m.in. wydziały i kierujące do nich ścieżki, windę czy toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Urzędy muszą dostosowywać się do przepisów, tak by nikt nie został wykluczony z korzystania z tego miejsca - wyjaśnił Zdzisław Pawelec, wicestarosta świdwiński.

Nad dostosowaniem obiektu świdwińskiego starostwa czuwało Studio Dostępności. Sławomir Zajdler podkreślił, że choć rozwiązania skierowane są przede wszystkim do osób z problemami ze wzrokiem i słuchem, skorzystają z nich wszyscy klienci urzędu: - Jest to element projektowania uniwersalnego, rozwiązań, które posłużą wszystkim mieszkańcom, z wyraźnym uwzględnieniem osób, które mają szczególne potrzeby.

Dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami było możliwe dzięki wsparciu z PFRON-u.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Mateusza Sienkiewicza.

ms/aj

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza