fot. prk24.pl
Prezes zachodniopomorskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej był we wtorek gościem popołudniowego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską mówił o nowych regulacjach dotyczących pozyskiwania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”.

3 stycznia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska wprowadzili kolejną odsłonę programu „Czyste Powietrze”. Ma ona spowodować, że beneficjenci nie tylko uzyskają bezpieczeństwo cieplne dla swoich domowników, ale docelowo będą płacić mniej za ciepło.

- Wprowadzone zmiany są korzystne dla beneficjentów. Główne nowe regulacje to: podwyższone progi dochodowe, urealnienie kosztów, podwyższenie kwoty dofinansowania. Zgodnie z zasadą: im niższe dochody, tym wyższa dotacja - w najwyższym poziomie dofinansowania będzie można otrzymać nawet 135 tysięcy złotych, w poziomie podwyższonym - nawet 99 tysięcy złotych, a w poziomie podstawowym - 66 tysięcy złotych dotacji. Co warto podkreślić, osoby, które korzystały ze wcześniejszych rozdań programu mogą wystąpić o dotację także w tej edycji. Ma to zachęcić Polaków, w tym mieszkańców naszego województwa, do przeprowadzenia głębokiej termomodernizacji swoich domów wraz z wymianą źródła ciepła w nich - powiedział Marek Subocz.

Szef WFOŚiGW w Szczecinie przypomniał, że program jest skierowany do właścicieli domków jednorodzinnych, który mogą taką termomodernizację przeprowadzić. Zachęcił przy tym do odwiedzenia strony funduszu, gdzie można dowiedzieć się więcej o programie.

Nasi pracownicy w Koszalinie, Szczecinie i Szczecinku przedstawią wszelkie niezbędne informacje. Współpracujemy także z jednostkami samorządu terytorialnego. Mamy podpisanych 109 umów na prowadzenie punktów informacyjnych. W nich także mieszkańcy mogą dowiedzieć się o szczegółach programu „Czyste Powietrze” - przypomniał Marek Subocz.

Więcej w poniższej rozmowie.

ar/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Markiem Suboczem