fot. archiwum prk24
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli: prezydent Piły Piotr Głowski, prezes Fundacji Pszczoła Bożena Wola oraz dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego Przemysław Olszyński.

Piła, jako pierwsze miasto w regionie, zakupi autobusy wodorowe. Niedawno została podpisana w tej sprawie umowa na dofinansowanie w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Jak zapewnił prezydent Piły, autobusy mają wyjechać na ulice najpóźniej na początku 2025 roku. - To nie tylko pierwsze takie autobusy, ale też jedna z pierwszych w Polsce stacji tankowania wodoru, która jest już projektowana i stanie przy jednej ze stacji w centrum Piły. Chcemy zbudować także duże osiedle, które będzie samowystarczalne w zakresie energii. W dużym zakresie element magazynowania energii będzie związany właśnie z wodorem.

Piotr Głowski opowiedział także o zaplanowanych na przyszły rok inwestycjach w mieście.

Piotr Głowski, prezydent Piły

Bożena Wola mówiła o badaniach z użyciem pszczół prowadzonych na terenie Piły. Z pyłków zbieranych przez te owady belgijskie laboratorium zebrało próbki i zbadało je pod kątem występowania w nich m.in. pestycydów i metali ciężkich. - Natura jest niesamowita, tylko trzeba nauczyć się jej słuchać. To w Polsce absolutnie nowatorska metoda. Dowiedzieliśmy się dzięki niej, w jakim środowisku żyjemy. A jest u nas całkiem dobrze - powiedziała prezes Fundacji Pszczoła, która opowiedziała o szczegółach wyników badań.

Bożena Wola wyjaśniła też, jak wyglądał proces zbierania i badania próbek oraz do czego mogą zostać wykorzystane ich wyniki.

Bożena Wola, prezes Fundacji Pszczoła

W sobotę przypada 25. rocznica odlotu z pilskiego lotniska samolotów Su-22, będącego następstwem decyzji o likwidacji stacjonującego w Pile 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. Z tej okazji pilskie muzeum zaprasza na spotkanie „wspominkowe” z osobami, które pracowały i służyły w Pułku. - Zapraszamy w najbliższą sobotę, między godziną 12 a 15, na pilskie lotnisko - doprecyzował Przemysław Olszyński, dyrektor muzeum.

Dyrektor placówki opowiedział o historii pułku i samolotu Su-22 oraz towarzyszących mieszkańcom i pracownikom emocjach podczas odlotu „Tygryska”.

Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego