fot. PRK24
E-recepta jest nowością w medycynie. Choć wprowadzono ją już jakiś czas temu, w dalszym ciągu nie każdy wie, z czym się ona wiąże. Postanowiliśmy więc wszystko wyjaśnić w niniejszym artykule.

Teleporady

Telemedycyna, teleporada online to nowy krok w ochronie zdrowia w dostępie do usług medycznych. Szybkość, wygoda i nieograniczony dostęp do lekarzy różnych specjalności to przewaga konsultacji lekarskich online nad standardowymi wizytami w placówkach medycznych. Konsultacja telefoniczna online to między innymi pełnowymiarowa wizyta u lekarza świadczona zdalnie.

Czym właściwie jest recepta elektroniczna?

Recepta elektroniczna to przede wszystkim recepta, którą lekarz wysyła do Ciebie e-mailem lub SMS-em. Ważne jest to, że nadal otrzymujesz wersję papierową. Można tam znaleźć wszystkie niezbędne informacje, np.:
  • Nazwę leku;
  • Sposób podania;
  • Cenę leku;
  • Okres ważności recepty;
  • Kto wystawił receptę i w jakim terminie.

Jaka jest dostępność lekarzy online?

Serwis online tego rodzaju jest przykładem dynamicznego rozwoju internetowych konsultacji lekarskich. Dostępność konsultacji lekarskich jest w zasadzie nieograniczona i trwa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Nie tylko pacjenci, ale także lekarze bardzo entuzjastycznie podchodzą do wykorzystania telemedycyny jako dostawcy usług medycznych w Internecie.
Telemedycyna to nowy krok w ochronie zdrowia w dostępie do usług medycznych. Szybkość, wygoda i nieograniczony dostęp do lekarzy różnych specjalności to przewaga konsultacji medycznych online nad standardowymi wizytami w placówkach medycznych.

Jak szybko zrealizować e-receptę?

Nie zapomnij między innymi zarejestrować internetowego konta pacjenta. W przeciwnym razie e-recepta nie zostanie przesłana e-mailem albo też SMS-em.

Utwórz profil zaufany i zarejestruj konto pacjenta online. Tego rodzaju proces daje bezpłatny dostęp do historii e-recept, e-dokumentacji medycznej. Dostęp do Twojego konta mają również pracownicy medyczni. Rozwiązanie to poprawia bezpieczeństwo, a także jakość leczenia. W związku z tym to również oszczędność czasu.
W przypadku braku internetowego konta pacjenta lekarz wręczy wydruk informacyjny z kodem kreskowym i kodem PIN. Na tej podstawie można również wybrać lek.

4-Cyfrowy kod będzie w takim przypadku znajdował się w e-recepcie przesłanej SMS-em. Zostanie on wygenerowany przez system po wprowadzeniu odpowiednich informacji od lekarza. Receptę elektroniczną można otrzymać również pocztą elektroniczną. Do pisma dołączony jest plik (w formacie PDF) ze specjalnym kodem kreskowym. Apteka skanuje kod z etykiety informacyjnej lub z telefonu. Jak widać, elektroniczna recepta jest bardzo wygodna.

Czy lekarz może wypisać e-receptę podczas wizyty domowej?

Oczywiście może się zdarzyć, że lekarz nie będzie mógł skorzystać z systemu e-zdrowie (P1) podczas wizyty domowej. W związku tym, w tym przypadku istnieje łatwe rozwiązanie. W takiej sytuacji lekarz może wystawić receptę papierową. Co ważne, nie musi w dokumencie podawać, dlaczego w ten sposób zamówił receptę.

Jaki jest pożytek z e-recepty elektronicznej?

Po pierwsze wystawienie e-recepty przez lekarza jest czytelne. Nie musisz się więc martwić, że dostaniesz niewłaściwy lek lub odeślesz go z powrotem do lekarza. Ważne jest, że nawet w przypadku zagubienia lub zniszczenia wydruku elektroniczna recepta nadal będzie znajdowała się w elektronicznym systemie opieki zdrowotnej (P1). Wystarczy zalogować się do swojego internetowego konta pacjenta (IPA).

Następną istotną zaletą e-recepty jest to, że możesz ją dzielić. Dlatego też, jeśli na przykład chcesz, możesz kupić dowolny lek z innej apteki. Nie musisz również w tym przypadku prosić o odpis. Masz pełne prawo do refundacji. Możesz sam zrealizować receptę lek lub poprosić o to innych. Wystarczy podać takiej osobie swój numer PESEL i 4-cyfrowy kod recepty.

Na uwagę zasługuje jeszcze jedna zaleta e-recepty. W elektronicznej recepcie oprócz nazwy leku znajdziesz również sposób jego dawkowania. W związku z tym w każdej chwili można zapoznać się z zaleceniami lekarza.

Czym jest tak zwany profil zaufany?

Profil zaufany jest to między innymi rodzaj podpisu elektronicznego, który można wykorzystać do podpisywania dokumentów urzędowych, takich jak formularze aplikacyjne, wnioski itp. Zgodnie z ministerialnymi wytycznymi profil zaufany zawiera przede wszystkim dane identyfikujące jego właściciela we wszelakich usługach publicznych, a także weryfikujące jego uprawnienia do korzystania z Internetu. Składa się on z danych takich jak imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL. Można go założyć za darmo przez stronę Ministerstwa Cyfryzacji lub również w punktach weryfikacji (urzędy lub wybrane banki). Warto zaznaczyć, że posiadanie profilu umożliwia pacjentowi otwarcie internetowego konta pacjenta.

Internetowe konto pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jest aplikacją umożliwiającą pacjentom głównie przeglądanie informacji medycznych. Aktywacja Profilu Zaufanego jest bezpłatna, a także szybka do założenia na stronie Ministerstwa.

IKP umożliwia również otrzymanie nowej recepty na kontynuację leczenia bez konieczności ponownej wizyty u lekarza. Receptę wystawia np. pielęgniarka lub położna po teleporadzie.

E-recepta i teleporady - Podsumowanie

Teleporada to przede wszystkim prosty sposób na przykład na przedłużenie e-recepty. Pacjenci mogą teraz to zrobić, korzystając z internetowych usług lekarskich. Elektroniczne recepty wystawiane podczas telemedycyny to także okazja do dyskusji na temat działania leków, interakcji i dostępnych dla pacjentów alternatyw. Radzenie sobie ze skutkami ubocznymi to także cenna porada medyczna.

Jak zrealizować e-receptę otrzymaną od lekarza na stronie internetowej? E-recepta jest zintegrowana z aptekami. Pacjent otrzymuje od lekarza 4-cyfrowy kod, który można podać w aptece wraz z numerem PESEL. Kod umożliwia wystawienie e recepty przez lekarza w dowolnej aptece na terenie naszego kraju. Starsi pacjenci mogą skorzystać z pomocy innych- wystarczy, że w tym przypadku przekażą kod bliskiej im osobie.