fot. Piotr Müller/Facebook
Rzecznik rządu Piotr Müller w piątek, w imieniu premiera, przekazał czek na 20 mln zł rektorowi Akademii Pomorskiej w Słupsku. Pieniądze przeznaczone zostaną na rozwój m.in. Instytutu Prawa i Administracji i na powstanie terenowej stacji badawczo-dydaktycznej.

- Po raz kolejny w tym niedawno otwartym gmachu Akademii Pomorskiej w Słupsku mamy możliwość ogłoszenia dobrych wiadomości dla uczelni - zaczął piątkową konferencję rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodał, że decyzją premiera Mateusza Morawieckiego przekazuje 20 mln zł w papierach wartościowych na dalsze działania inwestycyjne uczelni. - To będą środki finansowe, które m.in. będą służyły inwestycjom w stację badawczo-dydaktyczną, w rozwój Instytutu Prawa i Administracji, a także w niezbędną infrastrukturę - mówił rzecznik.

Przypomniał, że kiedy w 2019 r., jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podpisywał decyzję o uruchomieniu kierunku prawo na Akademii Pomorskiej, wielu zastanawiało się, czy to dobry pomysł. - Nie miałem wątpliwości, że to nowe szanse edukacyjne dla regionu i duża szansa na rozwój uczelni - ocenił.

Rektor Akademii Pomorskiej prof. Zbigniew Osadowski dodał, że wysoki poziom prowadzenia działalności naukowej doprowadził do tego, że w tym roku uczelni przyznano kategorię badawczą - A w dyscyplinie nauki prawne - uprawnienia doktorskie i habilitacyjne.

Wskazywał, że celem planowanej stacji badawczo-dydaktycznej jest „szeroko działalność społeczności akademickiej pod kątem działalności dydaktycznej, możliwość realizacji praktyk, projektów badawczych, ale też realizacja działań w zakresie komercjalizacji naszej działalności naukowej”.

Piotr Müller podkreślił, że Akademia Pomorska w ostatnich kilku latach przeszła bardzo duże zmiany profili studiów. - Bardzo się cieszę, że rozwój infrastruktury pomoże w rozwoju uczelni i mam nadzieję, że przyciągnie rzesze studentów. Dodatkowe finansowanie to kolejny impuls rozwojowy dla uczelni - zaznaczył.

Rektor uczelni, pytany o budowę obiektów, powiedział, że uczelnia jest na etapie przygotowywania dokumentacji technicznych, projektowych i kosztorysów stacji badawczo-dydaktycznej, która ma powstać w gminie Grzmiąca (woj. zachodniopomorskie).

Uczelnia już wcześniej otrzymała 10 mln zł dofinansowania ministerialnego m.in. na budowę klubu studenckiego (950 tys. zł) i na przebudowę byłej stołówki wojskowej na aulę wielofunkcyjną.

Akademia Pomorska w Słupsku kształci ponad 4 tys. studentów na 27 kierunkach kształcenia.
PAP/aś