fot. wikipedia.org
Utworzenie całorocznej bazy w powiecie koszalińskim zapowiedział w 2021 roku wiceszef MSWiA, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker. Dzisiaj poznaliśmy jej lokalizację. Baza powstanie na terenie dawnej strzelnicy wojskowej przy drodze wojewódzkiej numer 206, na wyjeździe z Koszalina do Polanowa.

Teren obecnie należy do wojska. Jak przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, trwa procedura przekazywania działki Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. - Proces czysto administracyjny, czyli procedura dokumentacyjna i organizacyjna, nabrały już dużego rozpędu. Poza pozyskaniem działki i budową bazy, dojdzie jeszcze do zakupu nowych śmigłowców - wyjaśnił wiceminister kraska, który zapewnił, że resort zdrowia ma zabezpieczone środki na wybudowanie bazy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker wyjaśnił, że w kontekście licznych inwestycji prowadzonych w na tym obszarze, utworzenie stałej bazy LPR jest bardzo ważne dla Pomorza Środkowego. - Ten region w ostatnich latach prężnie się rozwija. Powstaje sieć dróg ekspresowych, w związku z czym potrzebne jest dużo większe niż do tej pory zabezpieczenie medyczne. Nowa baza zapewni jeszcze lepszą pomoc medyczną dla mieszkańców Pomorza i turystów - zaznaczył Paweł Szefernaker.
Stała baza LPR ma być gotowa do 2025 roku. Obecna baza sezonowa, działająca w Zegrzu Pomorskim, będzie działała do tego czasu w niezmienionej formie. Jak podkreślił wicestarosta koszaliński Tomasz Tesmer, wybór lokalizacji stałej bazy i zapewnienie finansowania dla jej budowy to bardzo dobre informacje. - Walczyliśmy o nią od dłuższego czasu i cieszymy się, że ten cel został osiągnięty.

Szef rządu Mateusz Morawiecki przekazał, że „ jest to kolejny krok, aby sezonowa baza w Koszalinie stała się trwałym punktem na mapie ratownictwa medycznego na Pomorzu Środkowym”.

Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma 21 baz na terenie całego kraju. W 2022 roku sezonowa baza LPR w Koszalinie zrealizowała rekordową liczbę 154 misji.

ap/zn

Czytaj więcej

Posłuchaj

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Tesmer, wicestarosta koszaliński