fot. freepik.com
W dzisiejszych czasach niektóre zawody odchodzą w zapomnienie. Tymczasem niszowa profesja może przynieść wysokie zarobki. Jedną z nich jest elektryk. Koszalin to świetne miasto, aby rozpocząć karierę w tej branży. Kiedy będziesz mieć fach w ręku, nie opędzisz się od zleceń. Jak zostać elektrykiem w Koszalinie i nie tylko?

Zawód elektryka to kariera warta przemyślenia. Uzyskanie uprawnień nie jest trudne. Aby podejść do kursów, wystarczy mieć podstawowe wykształcenie i mieć ukończone 18 lat. Doświadczeni elektrycy zajmujący się projektowaniem instalacji w największych budynkach w Polsce zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Brzmi obiecująco? Sprawdź, w jaki sposób zostać kwalifikowanym elektrykiem.

Wymagane uprawnienia elektryka

Trzeba przyznać, że praca przy instalacjach elektrycznych wiąże się z dużym ryzykiem. Porażenie prądem, choćby delikatnie, nie jest przyjemnym doświadczeniem. Dlatego każdy elektryk w Polsce musi przejść kurs organizowany przez SEP – Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Po jego ukończeniu uzyskujesz certyfikaty potwierdzające znajomość zagadnień z konkretnej kategorii.

Od lat naprawiasz samodzielnie urządzenia lub gniazdka w domu? Świetnie, że masz wstępne umiejętności i smykałkę do elektryki. Jednak bez ich udokumentowania nie znajdziesz pracy w firmie poszukującej profesjonalistów.

Szukanie zleceń na własną rękę może wydawać się kuszące. Jednak bywały przypadki, kiedy wykonywanie prac elektrycznych przez elektryka bez uprawnień kończyło się tragicznie. Kurs SEP zajmie zaledwie kilkanaście godzin, a pozwoli ci pracować w warunkach bezpiecznych dla ciebie i klientów. Możesz wykonać go online, a do najbliższej placówki Stowarzyszenia udać się jedynie na końcowy egzamin.

Dobry elektryk domowy – jak go znaleźć?

Uprawnienia SEP mają dwie podstawowe kategorie - dozór i eksploatację instalacji, sieci i urządzeń elektroenergetycznych oraz gazowych. Najlepiej zdobyć wszystkie certyfikaty, a następnie podczas praktyki znaleźć swoją specjalizację. W tym celu należałoby przejść przez trzy kursy:
  • G1 - kurs stricte elektryczny,
  • G2 - kurs energetyczny,
  • G3 - kurs gazowy.
Szukając elektryka do wykonania drobnych napraw elektrycznych w domu, często nie ma się głowy do sprawdzania certyfikatów i uprawnień. Przepalone korki, dymiące gniazdko czy ulatniający się gaz dostarczają wystarczająco stresu. Warto skorzystać z bazy firm, która zweryfikuje ogłoszeniodawców za ciebie. Elektryka z Koszalina, Poznania, Krakowa i każdego większego miasta w Polsce znajdziesz w jednej z nich - ALEO.com.   

Jakich narzędzi potrzebujesz, aby wykonywać drobne naprawy elektryczne?

Dlaczego nie warto samodzielnie podejmować się napraw elektrycznych w domu? Wystarczającym powodem powinien być brak wystarczających narzędzi. Profesjonalny elektryk posiada atestowane, bezpieczne w użyciu przyrządy przeznaczone do obcowania z wysokim napięciem.

Podstawowe wyposażenie skrzynki elektryka stanowią izolowane szczypce, wkrętarki, kombinerki, nóż monterski i próbnik napięcia. Na każdym przyrządzie powinny znajdować się oznaczenia potwierdzające możliwość używania podczas pracy z wysokim napięciem - atesty GDE i VS.

W jakie inne narzędzia warto zainwestować, aby móc pracować bezpiecznie i profesjonalne wykonywać zlecenia? Na pewno młotek i dłuto, miernik laserowy, obcinak do kabli, taśmę izolacyjną, ściągacz izolacji, zestaw kluczy i zaciskarek. Na pełne wyposażenie wydasz sporo, jednak atestowane przyrządy wysokiej jakości to inwestycja na lata. Nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu i bezpieczeństwie.