fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin
Projekt zakłada przywrócenie państwowej refundacji procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Do akcji włączyli się politycy Platformy Obywatelskiej, którzy zorganizowali w tym celu specjalną konferencję prasową.

Anna Bańkowska, szefowa kołobrzeskich struktur PO, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego zwróciła uwagę, że w regionie, dzięki metodzie in vitro, od 2018 roku urodziło się około 110 dzieci.

- W 2018 roku województwo zachodniopomorskie opracowało program finansowania samorządów z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji programów polityki zdrowotnej na leczenie niepłodności metodą in vitro. Wydaliśmy do tej pory 1 mln 200 tys. zł. Z tych pieniędzy skorzystały samorządy takie jak Nowogard, Kołobrzeg, Koszalin, Szczecin i Szczecinek - poinformowała Anna Bańkowska.

O skali zjawiska mówił poseł Platformy Obywatelskiej, lekarz ginekolog położnik Marek Hok: - Około 25 procent młodych par ma problem z płodnością z powodów schorzeń zarówno kobiecych, jak i męskich. W Polsce blisko 1,5 mln par czeka na dziecko, które tylko metodą in vitro mogłyby uzyskać potomstwo. W naszym kraju, w ten sposób, pierwsze dziecko urodziło się 1987 r. w Białymstoku. W Polsce jest około 100 tysięcy dzieci urodzonych dzięki tej metodzie.

Dzięki metodzie in vitro na całym świecie urodziło się do tej pory ponad 100 milionów dzieci. Pierwsze dziecko w wyniku poczęcia poza organizmem kobiety przyszło na świat w 1978 roku.

mw/aś

Posłuchaj

Marek Hok - lekarz ginekolog położnik Anna Bańkowska - szefowa kołobrzeskich strktur PO, członek zarządu województwa zachodniopomorskiegiego