fot. Jacek Żukowski/Polskie Radio Koszalin
Rektor AP był gościem na antenie Radia Słupsk. W rozmowie z Jackiem Żukowskim opowiedział m.in. o nowej inwestycji słupskiej uczelni.

Przypomnijmy, Akademia Pomorska w Słupsku otrzymała od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nieruchomość rolną w gminie Grzmiąca. Wartość działki wraz z zabudowaniami to kilka milionów złotych. Na jej terenie uczelnia uruchomiła stację badawczą.

Profesor Zbigniew Osadowski zaznaczył na naszej antenie, że słupską uczelnię czeka duża inwestycja w związku z pozyskaniem nowej nieruchomości: - Planujemy wybudować tam budynek pobytowy dla studentów oraz naukowców. Będą się w nim znajdowały m.in. sale dydaktyczne, kuchnia oraz pokoje noclegowe.

- Głównym celem naszej stacji badawczej jest edukacja, promocja uczelni oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na obszarach wiejskich. Będą w niej realizowane m.in. praktyki studenckie oraz różne szkolenia i warsztaty. Jej część magazynowa będzie wykorzystywana komercyjnie do przechowywania płodów rolnych przez lokalnych plantatorów - dodał nasz rozmówca.

Prof. Zbigniew Osadowski podkreślił, że Akademia Pomorska już realizuje projekty naukowe w gminie Grzmiąca: - Niedawno opracowaliśmy koncepcję zwalczania gatunków roślin inwazyjnych, w tym barszczu Sosnowskiego. Jedno ze stanowisk badawczych znajduje się na terenie naszej stacji.


Więcej w poniższej rozmowie.

jz/mt

Posłuchaj

rozmowa z profesorem Zbigniewem Osadowskim