fot. pixabay.com
Czwartkowy wieczór i rozmowy o ekonomii społecznej. Czym jest to pojęcie i dlaczego warto o ekonomii społecznej rozmawiać i ją objaśniać?

Pod koniec października weszła w życie nowa ustawa o ekonomii społecznej. Jakie znaczenie ma ona dla organizacji pozarządowych? Czy według zapisów ustawy wszystkie organizacje pozarządowe będą podmiotami ekonomii społecznej albo przedsiębiorstwami społecznymi? Co ustawa oznacza dla fundacji i stowarzyszeń?

Spróbuje to nam wyjaśnić Justyna Iwankiewicz, koordynatorka Sieci Zachodniopomorskiej Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.

materiał Renaty Pacholczyk

Ekonomia społeczna to szereg działań , których głównym celem jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu i łagodzenie napięć społecznych. To także proces budowania społeczeństwa obywatelskiego. O tym, jak realizowane są cele związane z ekonomią społeczną oraz co zmienia ustawa o ekonomii społecznej, Tomaszowi Tranowi opowiedziała Justyna Śmidecka, wiceprezes fundacji „Zdążyć z Miłością”.

rozmowa Tomasza Trana z Justyną Śmidecką

Spółdzielnia Socjalna „Feniks” działa od niemal 10 lat. Czym się zajmuje, czym się różni od zwykłego przedsiębiorstwa i czy nowa ustawa spowoduje zmiany w jej działalności? O to zapytaliśmy wiceprezesa spółdzielni Radosława Lipnickiego.

rozmowa Joanny Lejtan z Radosławem Lipnickim

Osobom bezdomnym trudno odnaleźć się na rynku pracy, bowiem bardzo często stereotypowo postrzegamy takie osoby. Pracodawca mając do wyboru osobę bezdomną i osobę poszukującą pracy, ale mającą gdzie mieszkać, zatrudnia tę drugą.

Z jakimi zatem problemami mierzą się osoby bezdomne i co należy zmienić, aby ułatwić im wychodzenie z bezdomności? Odpowiedzi na te pytania Anna Winnicka szukała w Schronisku św. Brata Alberta.

materiał Anny Winnickiej