fot. prk24.pl

Czy określenie rodzina nuklearna (ang. nuclear family) jest z punktu widzenia językoznawcy potrzebne i przyczynia się do wzbogacenia zasobu leksykalnego polszczyzny? A może przeciwnie - jest jedynie kalką językową, która być może wyeliminuje z użycia nasze rodzime określenie: rodzina dwupokoleniowa?

Czy energia atomowa, nuklearna i jądrowa to to samo? Czy wiecie, że elektrownią atomową jest każda elektrownia spalająca np.: węgiel kamienny, brunatny, czy gaz? Reakcje w tym wypadku zachodzą na poziomie atomu. A w elektrowni jądrowej reakcje zachodzą na poziomie jądra atomowego, stąd taka nazwa.

A skąd wywodzi się wyraz bikini? Czy od nazwy wyspy, która się stała w Polsce symbolem egzotyki i braku więzi z polskim środowiskiem? A może od krawata zwanego bikini, czy od serii testów broni nuklearnej przeprowadzonych przez Stany Zjednoczone na atolu Bikini w archipelagu Wysp Marshalla (Ocean Spokojny) w lecie 1946 roku?

O tym wszystkim w najnowszym wydaniu „Słownika na Fali”, który redagują: dr Sebastian Żurowski, językoznawca z UMK w Toruniu i Jarosław Banaś z Polskiego Radia Koszalin.

Posłuchaj

„Słownik na Fali”: m.in. o tym, czy elektrownia atomowa i jądrowa oznaczają to samo