fot. fb.com/ Piotr Jedliński
Gabriela Cwojdzińska była wieloletnią działaczką społeczną, postacią nierozerwalnie związaną z Koszalinem. W 2020 roku, razem z mężem Andrzejem Cwojdzińskim, otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Koszalina.

Była pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Koszalinie, a także pianistką w Filharmonii Koszalińskiej. Prowadziła wraz z mężem profesorem Andrzejem Cwojdzińskim studium organistowskie w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.

Aktywną działaczka społeczna, po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z podziemiem, za co została internowana. W wyborach parlamentarnych w 1989 roku zdobyła mandat senatora.

Za swoją pracę otrzymała wiele nagród, m.in. od Archiwum Państwowego w Koszalinie, gdzie przekazała wiele tomów dokumentów z okresu stanu wojennego. - Pani Gabriela Cwojdzińska prowadziła aktywną działalność społeczną i polityczną, przede wszystkim. Skutkiem jej zaangażowania było internowanie jej w obozie w Darłówku - wyjaśnił Robert Borucki z Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Oprócz pracy społecznej dla Gabrieli Cwojdzińskiej bardzo ważna była edukacja muzyczna. Od samego początku pobytu w Koszalinie organizowała koncerty umuzykalniające dla dzieci i młodzieży oraz zainicjowała Warsztaty Artystyczne Chórów Polonijnych, sesje naukowo-artystyczne pedagogów muzycznych, kursy metodyczne dla nauczycieli szkół muzycznych, współorganizowała Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz papieskim krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 10 listopada.

bg/red./zn

Posłuchaj

Robert Borucki, Archiwum Państwowe w Koszalinie