fot. PRK24
Będzie on miejscem, w którym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły znaleźć pracę. W środę w Urzędzie Miasta podpisano umowę w tej sprawie.

Umowa przewiduje przekazanie przez miasto koszalińskiej Fundacji Zdążyć z miłością budynku przy ulicy Orlej 2a. - Rozpoczęliśmy procedurę związaną z użyczeniem tego obiektu na dłuższy okres. Kolejny etap to uzyskanie akceptacji w urzędzie marszałkowskim oraz finansowania w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - powiedział Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

W Zakładzie Aktywności Zawodowej zatrudnienie ma znaleźć 50 osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym i umiarkowanym. - Mamy plany, by prowadzić tam małą gastronomię z cateringiem. Chcemy zajmować się także pracami ogrodniczymi i sprzątaniem terenów zielonych. Mamy w planach również drobne krawiectwo. Prowadzimy już rozmowy ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ikar w Koszalinie oraz z PSONI. Te organizacje będą kierowały do nas podopiecznych, by mogli oni podjąć pracę - poinformowała Justyna Śmidecka, wiceprezes Fundacji Zdążyć z miłością.

Prezes fundacji Małgorzata Kaweńska dodała, że najważniejsze jest teraz pozyskanie środków na remont obiektu i aktywizację osób z niepełnosprawnościami: - Tych osób jest w Koszalinie bardzo dużo. Będą tu mogły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Nie może być tak, że mają one do dyspozycji tylko warsztat terapii zajęciowej. Te osoby chcą uczestniczyć w życiu zawodowym. Stworzymy im ku temu warunki.

Zakład Aktywności Zawodowej w Koszalinie działalność ma rozpocząć w ciągu najbliższych dwóch - trzech lat. Szacuje się, że koszt remontu zabytkowego budynku o powierzchni ponad 900 metrów kwadratowych może wynieść nawet pięć milionów złotych.

rp/aj

Posłuchaj

Małgorzata Kaweńska, prezes fundacji "Zdążyć z Miłością" Piotr Jedliński, prezydent Koszalina Justyna Śmidecka, wiceprezes fundacji "Zdążyć z Miłością"