fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin
W poniedziałek w Szkole Podstawowej w Mścicach pracownicy koszalińskiego sanepidu sprawdzali, czy dzieci nie mają zbyt ciężkich plecaków. Specjaliści pokazali też dzieciom, jak prawidłowo pakować i nosić tornistry.

Plecaki większości dzieci były w normie, choć nie tylko ich waga ma znaczenie. - Nie powinna przekraczać 10-15 proc. wagi dziecka. Oczywiście, żeby nie powodował wad postawy, musi być odpowiednio dobrany. Musi mieć szerokie szelki i przylegać do pleców. Nie należy go nosić na pupie i kolanie - powiedziała Adriana Grontkowska z koszalińskiego sanepidu.

Największym problemem w szkolnych plecakach okazuje się pakowanie niepotrzebnych danego dnia podręczników czy zabawek. Jak zaznaczyła Adriana Grontkowska, dlatego tak ważne jest w pierwszej kolejności kontrolowanie plecaków przez rodziców: - Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wagę tornistra. Uczniowie otrzymali dzisiaj karteczki dla rodziców. Pierwsza oznacza, że plecak jest idealnie spakowany, a druga - żeby zastanowić się nad tym, co powinno się w nim znaleźć.

Tomasz Skonieczny, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mścicach powiedział, że już od kilku lat uczniowie mają możliwość zostawiania podręczników czy przyborów plastycznych w szkolnych szafkach. Dzięki temu ich plecaki mogą być lżejsze. Nauczyciele prowadzą też indywidualne rozmowy z dziećmi, jeśli pojawia się problem. - Rozmawiamy z uczniami i tłumaczymy im, że wieczorem należy sprawdzić, co znajduje się w plecaku. Zdarza się, że dana osoba pakuje się raz w roku i do końca roku szkolnego w tornistrze nosi wszystkie książki. Dlatego prosimy, by uczniowie wyciągnęli zbędne podręczniki - podkreślił Tomasz Skonieczny.

Ważenie szkolnych plecaków odbyło się w ramach kampanii #MojaSzkołaZdrowaSzkoła prowadzonej przez zachodniopomorski sanepid. Akcja obejmuje około 40 placówek oświatowych w województwie. W jej ramach prowadzone będą pomiary ergonomii szkolnych ławek i oświetlenia miejsca nauki.

Celem programu jest ograniczenie rozwoju wad postawy i wzroku u dzieci. Oprócz badań prowadzone mają być również szkolenia dla nauczycieli i rodziców.

kc/rz

fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Adriana Grontkowska z koszalińskiego sanepidu
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Tomasz Skonieczny, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mścicach
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
materiał Katarzyny Chybowskiej
  • 00:00:00 | 00:00:00
::