fot. PGE
Inwestycja w okolicy miejskiego portu ma zostać zrealizowana do 2026 roku. W tym okresie planowane jest także uruchomienie morskiej elektrowni na wysokości Łeby.

W poniedziałek w Ustce poinformowano o stworzeniu przy miejskim porcie centrum serwisowego do obsługi morskich farm wiatrowych oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Inwestorem jest Polska Grupa Energetyczna.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE przekazał podczas konferencji prasowej, że industrialne tereny przy ulicy Bohaterów Westerplatte niebawem zmienią swoje oblicze: - Pojawią się tutaj m.in. nowoczesne budynki oraz zostanie wyremontowane nabrzeże. To w Ustce będzie prowadzona działalność operacyjna (farmy wiatrowej na wysokości Łeby - przyp. red.).

Bazę wybuduje PGE Baltica. Jak podkreślił rzecznik tej spółki Marcin Baran, będzie to miejsce niezbędne do prawidłowego działania morskich farm wiatrowych: - Taka baza serwisowa pracuje 24 godziny na dobę. Specjaliści będą monitorować stąd pracę morskich elektrowni wiatrowych - urządzeń na morzu i na lądzie. Baza ma stanowić zaplecze techniczne i magazynowe dla załóg serwisowych. Stąd też wypływać będą jednostki serwisowe.

Na terenie bazy powstanie także centrum szkoleniowe i naukowe związane z morską energetyką wiatrową. - Będą się w nim szkolić przyszli specjaliści. Będzie to też miejsce, w którym rozwijane będą przyszłe programy rozwojowe i nowe technologie dotyczące morskiej energetyki wiatrowej - dodał Marcin Baran.

Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Marcina Horały, inwestycja spółki PGE Baltica to szansa nie tylko na rozwój portu, ale i samej Ustki: - Zwiększy ona wpływy z podatków. Powstaną też nowe miejsca pracy. Mogą na niej zyskać też m.in. polskie stocznie, przemysł maszynowy oraz duże porty instalacyjne i średnie - serwisowe.

Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku. Centrum serwisowe w Ustce rozpocznie działalność w 2026 roku.

Morska farma wiatrowa Baltica będzie największą elektrownią wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego. Inwestycja ma być gotowa w 2026 roku.

aw/mt/ar

fot. Andrzej Watemborski/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE W Ustce powstanie baza serwisowa farm wiatrowych na Bałtyku - materiał Andrzeja Watemborskiego