fot. arch. prk24
- Rada Ministrów przyjęła projekt, dzięki któremu limit zużycia energii elektrycznej, po cenie z 2022 r., dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników wyniesie 3 tys. kWh - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller.

„W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do 2 tys. kWh! Dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników podwyższyliśmy dzisiaj próg do 3 tys. kWh" - poinformował w poniedziałek wieczorem na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodatek elektryczny i upust dla oszczędnych

KPRM, po dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów, poinformowała, że od 1 stycznia 2023 r. rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.

Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kWh. Jeszcze wyższy limit - do 2,6 tys. kWh - obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników - limit wyniesie do 3 tys. kWh.

Nadwyżka ponad odpowiedni dla danego gospodarstwa limit będzie rozliczana według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 roku.

Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld złotych.

Ponadto dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, także wykorzystując pompy ciepła, wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny. Jego wysokość to 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Zachętą do oszczędzania energii elektrycznej ma być specjalny 10-procentowy upust, naliczany w przypadku ograniczenia zużycia prądu. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. Wartość upustu będzie wynosiła 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.

PAP/zas