fot. Facebook/ Piotr Jedliński
Marian Tałaj to pierwszy medalista olimpijski z Koszalina. W 1976 roku zdobył brąz w judo podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu.

Patron hali przyznał, że w czasie kariery nie myślał o tego typu wyróżnieniach: - Nigdy nie chciałem być sędzią czy działaczem sportowym. Zawsze interesował mnie wynik, medal na igrzyskach, czy mistrzostwach świata lub Europy. Jest mi jednak niezmiernie miło, że radni podjęli taką decyzję. To w pewnym sensie uhonorowanie całokształtu mojej pracy sportowej.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina zwrócił uwagę, że uroczystość przypada równo pół wieku po debiucie olimpijskim koszalińskiego sportowca: - 50 lat temu Marian Tałaj pojechał pierwszy raz na igrzyska. Wystąpił w niższej niż swoja waga. Nie udało się mu wówczas wywalczyć medalu, ale cztery lata później zdobył brąz, który przez długie lata był jedynym medalem olimpijskim zdobytym przez mieszkańca Koszalina.

Marian Tałaj swój brązowy medal olimpijski zdobył w kategorii do 70 kg, był też m.in. trzykrotnym medalistą mistrzostw Europy seniorów.

kk/aj

Posłuchaj

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina Marian Tałaj, medalista olimpijski z Koszalina