fot. Krzysztof Klinkosz/Polskie Radio Koszalin
Grupa wietnamskich funkcjonariuszy departamentu imigracyjnego, czyli odpowiednika polskiej Straży Granicznej, szkoli się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.

Mjr Elżbieta Jurewicz, koordynator projektu Euro-Wietnam wyjaśniła, że funkcjonariusze z Azji przechodzą niemal takie samo szkolenie jak Polacy. Zajęcia prowadzone są jednak w języku angielskim. - Funkcjonariusze z Wietnamu przeprowadzają kontrolę graniczną wobec cudzoziemców w języku angielskim. Sprawdzają dokumenty podróżujących oraz pytają o cel ich przyjazdu - powiedziała mjr Jurewicz.

Grupa z Wietnamu korzysta również ze specjalistycznych laboratoriów ośrodka. - Zapoznajemy funkcjonariuszy z Wietnamu z naszymi technikami kontroli dokumentów. Mamy laboratoria, w których analizujemy, czy dokumenty nie są podrobione. Uczymy ich również znaków zabezpieczeń - dodała koordynator projektu Euro-Wietnam.

Jedna z uczestniczek szkolenia Le Thu Trang zaznaczyła, że wartością szkolenia jest także możliwość nawiązania kontaktów pomiędzy obiema formacjami granicznymi: - Jesteśmy dumni, że możemy spędzić ten czas w ośrodku i uczyć się od polskich strażników granicznych, poznawać ich doświadczenia, a także nawiązać kontakty.

W Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie przebywa dziesięcioro funkcjonariuszy z Wietnamu. Ich szkolenie zakończy się pod koniec października. Celem szkolenia jest m.in. zapobieganie nielegalnej imigracji do Polski i Unii Europejskiej.

kk/rz

Posłuchaj

Le Thu Trang mjr Elżbieta Jurewicz, koordynator projektu Euro-Wietnam