fot. edd.nid.pl
W poniedziałkowym wydaniu „Wieczornych spotkań” rozmawialiśmy z naszymi gośćmi na temat dziedzictwa kulturowego w regionie. Odwiedziliśmy m.in. Trzebiatów.

Wystawa kilkudziesięciu fotogramów zabytków, klasztorów z terenu całej Polski, wykłady i cyfrowe prezentacje - to część obchodów Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, do których włączył się Trzebiatów.

- Dziedzictwo kulturowe, a takiego w naszym regionie jest najwięcej, jest niezwykle ważne - tak w rozmowie z Katarzyną Kużel mówiła Maria Witek, dyrektorka Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

materiał Katarzyny Kużel

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 obyły się również w Karlinie. Hasło przewodnie wydarzenia to: „Historyczne wędrówki po miejscach i zabytkach Karlina - Nasze Dziedzictwo”. W ramach inicjatywy powstało narzędzie, które umożliwi zwiedzanie przez cały rok - jak się okazuje - pełnego jeszcze tajemnic miasta. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Kustoszem Muzeum Ziemi Karlińskiej Krystianem Zalewskim.

materiał Renaty Pacholczyk

Czy można podróżować śladami historii? Na pewno tak. A do takiego wędrowania zachęcają nas Europejskie Dni Dziedzictwa. W niedzielę na darłowskim zamku, słychać było „Echa Gryfitów” - taki tytuł nosiło kilkugodzinne spotkanie, któremu przyświecało hasło „Po nich dziedziczymy”. Katarzyna Kużel wybrała się do Darłowa, by dowiedzieć się więcej o historii Gryfitów, ale także aby porozmawiać o tym, co nas interesuje w zamkach i co nas do nich sprowadza.

materiał Katarzyny Kużel

Dni Dziedzictwa potrwają jeszcze do końca października, a program wydarzeń w Zachodniopomorskiem można znaleźć na stronie Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.