fot. KPP Piła
Pilscy policjanci zatrzymali cztery osoby odpowiedzialne za dokonanie oszustwa na seniorce i wypłatę ponad pół miliona złotych. Funkcjonariusze odzyskali prawie 115 tysięcy złotych oraz osiem tysięcy euro.

O zatrzymaniach poinformował w czwartek st. sierż. Wojciech Zeszot z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Jak podał, 16 sierpnia do seniorki z Piły zadzwonił telefon, a rozmowę prowadziła kobieta, która podawała się za pracownicę poczty: - Kobieta chciała potwierdzić właściwy adres zamieszkania, ponieważ w systemie - rzekomo - widniały dwa. Seniorka, po usłyszeniu swojego adresu potwierdziła go, a rozmowa została zakończona. Niespełna godzinę później do seniorki ponownie zadzwonił telefon. Tym razem mężczyzna przedstawił się za inspektora z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Przyznał seniorce, że słyszał jej wcześniejszą rozmowę z pracownicą poczty i dzwoni, by przestrzec ją przed przestępczym działaniem.

Dodał, że mężczyzna tłumaczył kobiecie, że poprzednia rozmówczyni to oszustka i prowadzi wobec niej oraz jej przestępczej grupy „dużą sprawę”: - Historia była przedstawiona w tak wiarygodny sposób, że seniorka ostatecznie w nią uwierzyła. Mężczyzna prosił o możliwość wykorzystania karty płatniczej, aby mogła zadziałać jako przynęta i pomóc w zatrzymaniu przestępców. Po kilku rozmowach seniorka uległa namowie i wyrzuciła przez okno swoją kartę udostępniając także do niej PIN. Przestępcy wykonali 119 transakcji kartą przez kilkanaście dni. Z konta seniorki zniknęło 518 tysięcy złotych. Gdy rodzina zorientowała się, że kobieta padła ofiarą oszustwa natychmiast zgłosili sprawę do Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Zeszot zaznaczył, że funkcjonariusze zabezpieczyli materiał dowodowy i dokonali ustaleń, które pozwoliły zatrzymać cztery podejrzane osoby na terenie Wrocławia: - Są to trzej mężczyźni w wieku od 32 do 47 lat oraz 18-letnia kobieta. Policjanci podczas czynności zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 115 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy euro. Wszyscy sprawcy usłyszeli zarzut oszustwa dokonanego wspólnie i w porozumieniu. Z uwagi na znaczną wartość utraconego mienia przewidziana kara może wynieść nawet 10 lat pozbawienia wolności".

Zeszot wskazał, że decyzją Sądu Rejonowego w Pile dwóch mężczyzn w wieku 32 i 47 lat zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec ostatniego mężczyzny oraz 18-letniej kobiety prokurator zastosował dozór policyjny. Policja podkreśla, że sprawa jest rozwojowa.

PAP/rz